Kolekcjoner w rękach policji

Złotowscy kryminalni zatrzymali 33-letniego mieszkańca Złotowa, który poszukiwał zabytków bez wymaganego ustawą zezwolenia. W trakcie przeszukania jego miejsca zamieszkania zabezpieczono wiele cennych numizmatów, łusek różnego kalibru oraz innych metalowych elementów i przedmiotów pochodzących z różnych okresów.

Policjanci służby kryminalnej już jakiś czas temu ustalili, że na terenie powiatu złotowskiego może dochodzić do przestępstw przeciwko dobrom kultury. Informacje, które docierały do funkcjonariuszy i ich szczegółowa analiza, pozwoliły potwierdzić te przypuszczenia.

Prowadzącym sprawę policjantom wreszcie udało się zgromadzić materiał dowodowy, który jednoznacznie wskazywał, że za takim zachowaniem może stać 33-letni mieszkaniec Złotowa.

13 lutego funkcjonariusze wkroczyli do mieszkania wytypowanego mężczyzny. Ustalenia policjantów potwierdziły się. w trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych należących do złotowianina, funkcjonariusze ujawnili 197 cennych numizmatów, 77 łusek różnego kalibru oraz wiele innych przedmiotów pochodzących z różnych okresów stanowiących m. in. elementy wyposażenia wojskowego. Jak ustalili policjanci 33-latek wydobywał zabytki archeologiczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu od maja 2018 roku.

Podejrzany usłyszał zarzut przywłaszczenia zabytków archeologicznych należących do Skarbu Państwa. O dalszym losie „pseudo archeologa” zadecyduje sąd.