Królowa kryminału na Kryminalnej Pile

Zapraszamy na kolejną edycję festiwalu literackiego „Kryminalna Piła”. Impreza zorganizowana zostanie w tym roku z jeszcze większym rozmachem. Dość powiedzieć, że na konkurs zgłoszono aż 78 książek. Atrakcją tego roku będą także „drzwi otwarte” w pilskiej Szkole Policji, gdzie odbędzie się finał konkursu.

To już siódma edycja Kryminalnej Piły. W tym roku z tematem przewodnim jest „100-lecie Policji Państwowej”. Jak co roku nie zabraknie gwiazd, z którymi warto się spotkać.

Od arszeniku do nowiczoka
Na otwarcie festiwalu (w środę, 3 kwietnia) polecamy spotkanie z farmaceutą Piotrem Lianą, który zaprasza na intrygujący wykład „Trucizna. Subtelna broń mordercy. Od arszeniku po nowiczok”.
Środa, 3.04. godz. 17, Sala Kameralna, Regionalne Centrum Kultury

Jak Tomasz Komeda wyszedł z więzienia?
Drugiego dnia festiwalu zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Głuszakiem z programu Superwizjer telewizji TVN. Dziennikarz będzie opowiadał o Tomaszu Komendzie, który niesłusznie przesiedział w więzieniu 18 lat. Głuszak opisał jego historię w książce, a za reportaże telewizyjne otrzymał nagrodę MediaTor, a także wyróżnienie honorowe Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wcześniej był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press oraz został wyróżniony na festiwalu Camera Obscura.
Czwartek, 4.04. godz. 18.30, Sala Kameralna, Regionalne Centrum Kultury

Katarzyna Bonda i Bogdan Lach
W piątek, psycholog Bogdan Lach opowie o tym, czy można skazać za zabójstwo bez odnalezienia zwłok. Później spotkanie autorskie z królową kryminału, która również 7 lat temu, na starcie naszego festiwalu odwiedziła Piłę – Katarzyną Bondą, która opowie o swojej tetralogii kryminalnej.
Piątek, 5.04., godz. 17. – Bogdan Lach, godz. 18.30 – Katarzyna Bonda, Sala Kameralna, Regionalne Centrum Kultury

Szkoła Policji od kuchni
W tym roku po raz pierwszy zakończenie festiwalu i wręczenie nagrody za najlepszą książkę odbędzie się w Szkole Policji. Będzie to unikatowa okazja dla pilan, by obejrzeć Szkołę Policji od środka. Ogłoszenie wyników na najlepszą polską miejską powieść kryminalną poprzedzi panel dyskusyjny z laureatami konkursu.
W sobotę do południa z kolei Kryminalna Gra Miejska z Joanną Opłat-Winiarską. Do gry mogą zgłaszać się drużyny mniej lub bardziej formalne: od podwórkowych zaczynając, a na szkolnych kończąc. W każdej ekipie musi być osoba dorosła.