Kryształowe Gwiazdy dla policjantów – bohaterów z Piły

Trójka pilskich policjantów wyróżniona prestiżową Kryształową Gwiazdą. To nagroda dla bohaterów z mundurze. Dla takich policjantów jak st. sierż. Krzysztof Mrozek, mł. asp. Łukasz Wełnic oraz st. asp. Monika Prusak.

Żeby uratować 29-latkę, która skoczyła z mostu, Krzysztof Mrozek wskoczył za nią do rzeki. Był środek nocy. Nigdy wcześniej nie pływał w rzece. Tym bardziej w nocy.

– Może gdybym nie był policjantem próbowałbym pomóc inaczej. A może bym wskoczył. Kiedy jesteś policjantem ten dylemat odpada. Wiesz, że musisz działać. Pomogła mi świadomość, że nie byłem sam, że na brzegu był kolega – mówił wtedy w wywiadzie dla „TP”.

Musiał pokonać nie tylko opór rzeki. 29-latka próbowała w końcu odebrać sobie życie. Mogła nie chcieć być odratowana. Kiedy już do niej dopłynął chwycił ją bardzo mocno za rękę. Bał się, że może mu się wyrwać. Jego partner, Łukasz Wełnic, pobiegł do radiowozu po linkę holowniczą. Rzucił mu ją, a potem wyciągnął ich oboje na brzeg.

Życie tamtej kobiety nie było jedynym uratowanym życiem, które ma na koncie Krzysztof Mrozek. Rok później razem z Michałem Waśkowiakiem odratowali w ostatniej chwili innego desperata. Kiedy do niego dotarli leżał nieprzytomny w kałuży krwi. Opatrzyli mu rany oraz założyli opatrunek uciskowy, żeby powstrzymać dalsze krwawienie. 44-latek odzyskał przytomność jeszcze przed przyjazdem karetki.

Podobnie jak mężczyzna, którego asp. Monika Prusak uratowała wspólnie z kolegą z patrolu  asp. Mariuszem Haufą. Był koniec maja 2021 roku. Policjanci dochodzeniówki przejeżdżając obok Placu Staszica zauważyli grupę osób skupioną wokół jednego mężczyzny. Kiedy wysiadali z radiowozu mężczyzna na ich oczach osunął się na ziemię i stracił przytomność. Kiedy do niego dobiegli miał już ledwo wyczuwalny plus. Zaczęli go reanimować. Udało się. Odzyskali go.

Kryształowa Gwiazda jest szczególnym wyróżnieniem przyznawanym w wielkopolskiej policji od 2005 roku za ratowanie życia lub pomoc osobom potrzebującym. W ciągu tych kilkunastu lat otrzymało ją blisko tysiąc funkcjonariuszy.

Ceremonia wręczenia wyróżnień odbyła się w Auli im. insp. PP Wiktora Ludwikowskiego KWP w Poznaniu w obecności komendanta wojewódzkiego nadinsp. Piotra Mąki oraz Andrzeja Szarego, przewodniczącego NSZZ wielkopolskich policjantów.

– Dzisiejsi bohaterowie nie uważają że zrobili coś wyjątkowego. Tym bardziej należą im się słowa najwyższego uznania i szacunku – podkreślił Piotr Mąka, szef wielkopolskich policjantów.

Do gratulacji dołączył również obecny na uroczystości komendant powiatowy podinsp. Marcin Kowalski.

Fot. KWP Poznań, KPP Piła