„Kryształowe Gwiazdy” i ślubowanie policjantów w Czarnkowie


W Komendzie Powiatowej Policji w Czarnkowie odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której, nowi funkcjonariusze złożyli ślubowanie. Słowa roty wypowiedziały dwie policjantki i dwóch policjantów, którzy wcześniej sprostali wymogom stawianym kandydatom do służby i przeszli wszystkie etapy postępowania kwalifikacyjnego.
Uroczysta zbiórka był również okazją do wręczenia ,,Kryształowych Gwiazd”.„Kryształowa Gwiazda” to prestiżowa nagroda, która wręczana policjantom z Wielkopolski, jako wyraz uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.


Wśród laureatów wyróżnionych przez Kapitułę odznaki ,,Kryształowej Gwiazdy” NSZZ Policjantów Zarządu Wojewódzkiego w Poznaniu znaleźli się dwaj funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Wieleniu – mł. asp. Karol Matuszak oraz asp. Bartosz Hammerling, którzy 3 listopada 2019 roku udali się na interwencję, gdzie na miejscu zauważyli otwarte drzwi do budynku gospodarczego. Wewnątrz pomieszczenia, na przewodzie elektrycznym przywiązanym do belki wisiał mężczyzna z zaciśniętą pętlą na szyi. Mundurowi natychmiast odcięli nieprzytomnego desperata i przystąpili do czynności przywracających funkcje życiowe. Dzięki przeprowadzonej reanimacji przywrócono mu oddech.


W imieniu Przewodniczącego ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego – mł. insp. Andrzeja Szarego oraz Komendata Wojewódzkiego Policji w Poznaniu – nadinsp. Piotra Mąki ,,Kryształową Gwiazdę ze wstęgą” z rąk Komendanta Powiatowej Policji w Czarnkowie – insp. Piotra Ryżka oraz Przewodniczącej ZT NSZZ Policjantów w Czarnkowie – st. asp. Justyny Przybył i Wiceprzewodniczącej – nadkom. Doroty Fąferek otrzymał mł. asp Karol Matuszak. Odznaczenie to świadczy o tym, że uratował on ludzkie życie już po raz kolejny. W jego imieniu wyróżnienie odebrał Komendant Komisariatu Policji w Wieleniu – asp. szt. Marcin Skotarczyk.

Z kolei drugie wyróżnienie w postaci ,,Kryształowej Gwiazdy” trafiło do rąk asp. Bartosza Hammerlinga.

Karolina Górzna-Kustra, KPP Czarnków