Lekarze z zarzutami. Zwolnienia za łapówki

Czterech mężczyzn, w tym dwóch lekarzy, zatrzymali funkcjonariusze pilskiej i poznańskiej policji. Zatrzymani odpowiedzą za poświadczanie nieprawdy w dokumentacji medycznej oraz podżeganie do popełniania przestępstwa. Wśród zatrzymanych są lekarze z Jastrowia i Szczecina.

Nad sprawą „lewych“ zwolnień lekarskich pracowali wspólnie śledczy z Piły i Poznania. 26 listopada policjanci zatrzymali na terenie województwa zachodniopomorskiego i Poznania czterech mężczyzn.

Dwóch lekarzy usłyszało prokuratorskie zarzuty poświadczenia nieprawdy co do faktycznego przeprowadzenia badań i stanu zdrowia w dokumentacji lekarskiej oraz w skierowaniach do szpitali w zamian za korzyść majątkową.

Dwóch pozostałych mężczyzn usłyszało zarzuty podżegania do popełnienia przestępstw, które zarzucono zatrzymanym lekarzom. Zdaniem policji mężczyźni wykorzystywali zwolnienia lekarskie w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej za wcześniej popełnione przestępstwa dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Nieprawdziwe dokumenty w konsekwencji powodowały odraczanie spraw i mogły w rezultacie wpłynąć na przedawnienie karalności.

Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wobec zatrzymanych mężczyzn w wieku od 33 do 38 lat zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych oraz dozorów policji. Za popełnione przestępstwa zatrzymanym mężczyznom grozi kara więzienia do 8 lat.