Wielka akcja: liczymy motyle w Wielkopolsce!

Zapraszamy do wspólnego liczenia motyli w Wielkopolsce. W dniach 19-25 lipca wybierz się w słoneczny dzień na spacer po łące, kwiecistym parku czy ogrodzie. Motyle liczyć można nawet w mieście.
To pierwsza tego typu akcja na naszym terenie. Owady są największą grupą zwierząt na naszej Planecie, ale też narażoną na najszybsze wymarcie. Zostań wolontariuszem. Pomóż motylom!

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego (ZPKWW) organizuje akcję edukacyjną, dzięki której poznamy zagrożony świat motyli Wielkopolski.

Chcemy ustalić, jakie gatunki występują w naszym Województwie najliczniej, a które są najrzadsze.


Z tej okazji przygotowana została ilustrowana karta obserwatora do bezpłatnego pobrania ze strony (www.zpkww.pl/publikacje), na której znajduje się 18 gatunków motyli, których rozpoznanie nie powinno stanowić dużego problemu na przykład – Rusałka pawik, Latolistek cytrynek, czy Paź królowej. Autorem ilustracji jest grafik Rafał Nikiel z Bielsko-Białej.

Do obserwacji gatunków w ramach Tygodnia liczenia motyli w wielkopolskich parkach krajobrazowych można wyposażyć się w lornetkę lub aparat fotograficzny, jednak bez wyposażenia również się uda. Można liczyć motyle we własnym ogrodzie lub nawet na terenie miejskim.

W wybranym przez nas punkcie przez 15 minut należy zanotować wszystkie zaobserwowane gatunki na karcie obserwatora. Warto zapisać konkretną lokalizację – adres, bądź współrzędne.

Jak liczyć motyle?

1. Pobierz kartę do obserwacji, ze strony internetowej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego: www.zpkww.pl/publikacje
2. W wybranym punkcie przez 15 minut notuj wszystkie zaobserwowane gatunki, zaznaczając „x” przy rozpoznanym motylu. Na karcie wypełnij datę obserwacji, godzinę oraz miejsce (najlepiej współrzędne z GPS)
3. Odeślij kartę obserwacyjną na adres: edukacja@zpkww.pl
4. Na osoby biorące udział w akcji, jeśli obserwacja zostanie przeprowadzona w jednym z parków krajobrazowych, czekają nagrody – nasiona łąk dla motyli.

Biorąc udział w akcji, każdy staje się motylowym wolontariuszem w szczytnym celu, akcja skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców gmin leżących na terenie parków krajobrazowych Wielkopolski, jednak każdy może wziąć w niej udział niezależnie od miejsca zamieszkania.

To pierwsza tego typu akcja w naszym regionie, inspirujemy się działaniami, które od dłuższego czasu realizowane są np. w Wielkiej Brytanii w ramach Wielkiego Liczenia Motyli (BIG BUTTERFLY COUNT).

  • Każdy z nas może pomóc owadom, a jednocześnie cieszyć się z ich obecności w krajobrazie. Dlatego spróbujmy wspólnie zachować łąki w naszym otoczeniu. Aby to zrobić warto pomyśleć o odpowiednim zaprojektowaniu swojego ogrodu. Kawałek niewykoszonego trawnika może stać się prawdziwym owadzim miastem. Będziemy mieli wówczas doskonałą okazję nie tylko do poznania różnych gatunków w naszym krajobrazie, ale także do ich fotografowania czy malowaniamówi Rafał Śniegocki, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Woj. Wielkopolskiego.

W ramach akcji Zespół Parków Krajobrazowych Woj. Wielkopolskiego planuje publikacje materiałów edukacyjnych na temat motyli na swoim profilu w serwisie Facebook (@ZPKWW) oraz na profilach swoich dwóch Ośrodków Edukacji Przyrodniczej w Lądzie i Chalinie. (@OEPLad, @OEPChalin).

  • Od poniedziałku 19 lipca do niedzieli 25 lipca od rana do wieczora Internet będzie wypełniony motylami. Mamy nadzieję, że w krajobrazie będzie ich równie dużo – mówi Łukasz Ławrysz Starszy specjalista ds. edukacji turystyki i rekreacji ZPKWW.

Wystarczy przesłać zdjęcie, bądź skan karty obserwatora do 31 sierpnia na adres: edukacja@zpkww.pl z dopiskiem „Tydzień liczenia motyli w Parkach Krajobrazowych”.

Dla nadawców wypełnionych kart wysłanych z terenów parków krajobrazowych są przewidziane nagrody – nasiona łąk dla motyli, do samodzielnego wysiania.

Owady są największą grupą zwierząt na naszej Planecie, których liczba gatunków osiąga imponujące
5,5 miliona! Na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli. Niestety są one bardzo wrażliwe na zmiany środowiska, związane z klimatem lub siedliskiem, w którym występują. Dane naukowe w dużej mierze zebrane dzięki aktywności wolontariuszy wykazały, że motyle reagują na te czynniki szybciej niż ptaki czy rośliny, znikają zatem z ekosystemów jako pierwsze!