Ludowcy zadbają o nauczycieli, niepełnosprawnych i „budżetówkę”

Podczas wizyty w Pile poseł PSL Krzysztof Paszyk, przedstawił założenia tzw. pakietu społecznego ludowców.

Pakiet ustaw przygotowanych przez klub parlamentarny PSL wychodzi m.in. naprzeciw postulatom nauczycieli.

Trzeba uszanować i zrealizować ten postulat, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, nasza oświata będzie „kulała” – powiedział poseł.

Prócz podwyżek dla nauczycieli pakiet „ludowców” zakłada również wsparcie dla samorządów, na terenie których działają szkoły prowadzone przez fundacje czy stowarzyszenia.

Kolejnym elementem pakietu społecznego jest wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

Bezwzględnie i od zaraz potrzeba wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych kwotą tysiąca złotych miesięcznie zasiłku pielęgnacyjnego. Zaś dla osób dorosłych pozostających w wysokim stopniu niepełnosprawności musi znaleźć się kwota 500 złotych miesięcznie – twierdzi Krzysztof Paszyk.

Pakiet ustaw przygotowany przez PSL zakłada również przeznaczenie większych środków na służbę zdrowia. Ludowcy mówią o zwiększeniu nakładu na służbę zdrowia do 5,5 procent PKB jeszcze w tym roku i do 6. procent w roku 2020.

W naszym pakiecie zawarliśmy również gwarancję wypłat na każde dziecko 500 złotych w ramach programu wsparcia rodzin, albowiem boimy się, że będzie tak jak z „500 plus”, o którym w przedwyborczych obietnicach premier Szydło zapowiadała, że każde dziecko otrzyma takie wsparcie, natomiast po wyborach wiele dzieci znalazło się poza programem – podkreślał poseł.

Ostatnim elementem pakietu społecznego ludowców jest postulat podniesienia wynagrodzeń w sferze budżetowej.

One są znacząco wyższe, niż przed rokiem przyznał minister Jurgiel. To jest blisko 300 milionów złotych nagród dla pracowników instytucji rolnych, głównie tych szczebla kierowniczego. Uważamy, że przy tak beznadziejnej sytuacji w rolnictwie, nie godzi się, by takie pieniądze były wypłacane na premie i nagrody – podsumował K. Paszyk.