Majówka w Trzciance: na lądzie i na wodzie

1 maja w Trzciance zorganizowano spotkanie z Motorowodnym Mistrzem Świata Sebastianem Kęcińskim oraz sternikiem morskim Krzysztofem Trzebiatowskim. Nie zabrakło oczywiście mszy w intencji Ojczyzny i wiązanek kwiatów, złożonych pod krzyżem upamiętniającym powrót ziemi trzcianeckiej do Macierzy.

Majowe spotkanie w trzcianeckiej marinie wielu przyjaciół i członków KSM Trzcianka oraz WOPR Anioły Trzcianka. Chętni mogli zapoznać się z profesjonalnym sprzętem sportowym i rekreacyjnym. Pogoda pozwoliła również na krótkie wycieczki łodzią motorowodną oraz pływającym pomostem. Nie zabrakło także krótkich pokazów w wykonaniu profesjonalnych zawodników. Uczestnicy spotkania mogli ogrzać się przy ognisku i ciepłych napojach.

Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, jakie zapanowały nad Trzcianką 2 maja, Europejski „Rajd” Rowerowy, czyli otwarcie ścieżki dla rowerów ze Smolarni do Trzcianki został przełożony na 9 maja.

W Święto Konstytucji 3 Maja, w samo południe, przy dźwiękach hejnału trzcianeckiego delegacje władz samorządowych, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji kultury i stowarzyszeń złożyły wiązanki kwiatów pod krzyżem upamiętniającym powrót ziemi trzcianeckiej do Macierzy. Następnie, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i z okazji święta patrona strażaków św. Floriana.

Nie zabrakło akcentów historycznych upamiętniających, pierwszą w Europie i drugą na świecie, Konstytucję 3 Maja z 1791 roku. Na budynku Muzeum Ziemi Nadnoteckiej umieszczona została akwaforta Feliksa Jasińskiego według obrazu Jana Matejki, przedstawiająca doniosłe chwile tuż po uchwaleniu Konstytucji. Natomiast na fanpage’u Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury mieszkańcy miasta wraz z Burmistrzem Trzcianki i radnymi Rady Miejskiej odczytali fragmenty Konstytucji.