Mały arsenał na placu budowy

Podczas prac budowlanych związanych z przebudową Placu Pocztowego w Trzciance znaleziono amunicję strzelecką, pociski artyleryjskie, pociski do granatnika oraz ładunki miotające z okresu II wojny światowej.

2 kwietnia około godziny 10.35 dyżurny trzcianeckiego komisariatu został powiadomiony, że w Trzciance na Placu Pocztowym, podczas prac budowlanych ujawniono niewybuchy. Na miejsce skierowani zostali miejscowi mundurowi, którzy zabezpieczyli niebezpieczne przedmioty przed dostępem osób postronnych.

Dyżurny powiadomił żołnierzy patrolu saperskiego z jednostki wojskowej w Złocieńcu. Po przyjeździe na miejsce i sprawdzeniu terenu, saperzy wydobyli 12 sztuk pocisków artyleryjskich, 1 granat ręczny ppiech. trzonowy, 70 sztuk amunicji strzeleckiej, 14 sztuk pocisków do granatnika typu Panzerfaust oraz 12 ładunków miotających, pochodzących z czasów II wojny światowej.

Znalezione niewybuchy zostały przewiezione przez żołnierzy na poligon, a następnie zdetonowane.

Pamiętajmy, że znalezisk przypominających niewybuchy nie wolno pod żadnym pozorem dotykać, ani tym bardziej przenosić czy rozbrajać. Miejsce, w którym znaleziono niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów – apeluje Karolina Górzna-Kustra z czarnkowskiej komendy policji.