Małżeństwo podejrzane o kradzieże z cmentarza

Policjanci z Komisariatu Policji w Wieleniu, dzięki informacjom przekazanym przez kryminalnych ze Szamotuł, ustalili złodziei mosiężnych figurek z nagrobków na Cmentarzu Parafialnym w Gulczu gm. Wieleń. Małżeństwo już usłyszało zarzuty. W ręce funkcjonariuszy wpadł również paser, który skradzione elementy nagrobne sprzedawał w punkcie skupu złomu. Teraz za swoje czyny będą tłumaczyć się przed sądem.


Sprawa ma swój początek 29 stycznia br., kiedy do policjantów z Wielenia zgłosili się pokrzywdzeni, informując o kradzieży dwóch mosiężnych figurek z nagrobków na Cmentarzu Parafialnym w Gulczu gm. Wieleń. Wartość poniesionych strat, jakie spowodowali nieznani jeszcze wtedy sprawcy, oszacowano na około 4600 złotych.


Funkcjonariusze natychmiast podjęli czynności zmierzające do ustalenia osób odpowiedzialnych za kradzieże. Przesłuchali świadków, przeprowadzili oględziny i zabezpieczyli ślady. Dużą rolę odegrały również ustalenia operacyjne oraz informacje przekazane przez kryminalnych ze Szamotuł.


Wszystkie te działania w ostateczności doprowadziły do zatrzymania złodziei przez szamotulskich kryminalnych na terenie powiatu szamotulskiego. To 29-letnia kobieta i 26-letni mężczyzna. Jak się okazało, para była małżeństwem. 


Do tej pory policjanci z Wielenia przedstawili podejrzanym dwa zarzuty kradzieży, do których się przyznali i złożyli wyjaśnienia. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczone, że w najbliższym czasie małżeństwo usłyszy ich więcej, gdyż do funkcjonariuszy zgłaszają się kolejne osoby z informacjami dotyczącymi podobnych kradzieży.


W ręce wieleńskich policjantów wpadł również 34-letni paser z Krzyża Wlkp., który po wcześniejszym pocięciu figurek, sprzedawał je w punkcie skupu złomu.


Za popełnione przestępstwa grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

źródło: KPP Czarnków