Maseczki konieczne! Kontrole w sklepach i autobusach

W sobotę, 8 sierpnia pilski Sanepid, wspólnie z Policją, rozpoczął kontrole w sklepach i komunikacji publicznej. Sanepid sprawdza, czy w placówkach dostępne są płyny do dezynfekcji rąk oraz jednorazowe rękawiczki, a policja kontroluje, czy klienci sklepów oraz pasażerowie autobusów noszą maseczki.

Akcja związana jest z rekordami zachorowań na COVID-19 w Polsce. W sobotę 8 sierpnia, Resort Zdrowia poinformował o 843. nowych przypadkach zachorowań w Polsce. W piątek, 7 sierpnia w szpitalu w Poznaniu zmarł 59-letni pilanin chory na COVID-19. To piąty śmiertelny przypadek w powiecie pilskim.

– Są sygnały, że w niektórych placówkach handlowych oraz w środkach komunikacji publicznej nie są stosowane zasady bezpieczeństwa – mówi Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. – Osoby nie stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz nie zachowują minimalnego dystansu społecznego. W związku z tym policjanci w całej Wielkopolsce, od środy zaczęli doraźne kontrole. Podczas rozmów z mieszkańcami będą pouczać o obowiązku zakrywania ust i nosa. Będą namawiać do zachowania odpowiedniego dystansu od innych osób. W trakcie swojej służby będą podobnie, jak dotychczas kontrolować autobusy, tramwaje i inne pojazdy transportu publicznego – dodaje.

Osoby, które nie noszą maseczek, albo nie reagują na zalecenia służb i administratorów, narażają się na odpowiedzialność karną. Za wykroczenie grozi grzywna do pięciuset złotych.

Sytuacja w Polsce i Wielkopolsce (szczególnie w Kępnie i Ostrzeszowie) nie jest dobra, gdzie zakażonych jest kilkaset osób. Ludzie wyjeżdżają na wakacje; sprzyjają temu upały. Zapominają o dystansie społecznym i zasadach reżimu sanitarnego. Tymczasem patogen nie odpuszcza, także latem.

– Chrońmy siebie i innych i w każdej chwili kierujmy się zdrowym rozsądkiem – apelują epidemiolodzy.

Gabriela Ciżmowska