MEC zainwestuje 48 milionów w ekologię

Miejska Energetyka Cieplna rusza w Pile z inwestycją wartą 48 mln złotych. Będzie to nowa instalacja kogeneracyjna, produkująca jednocześnie ciepło i energię elektryczną.

Nowe źródło kogeneracji ciepła i energii elektrycznej, współpracujące z instalacją OZE, powstanie przy ulicy Krzywej. Projekt przyczyni się do modernizacji pilskiej energetyki cieplnej, a instalacja oparta o trzy źródła gazowe pomoże ograniczyć szkodliwą emisję pyłów do atmosfery i tym samym przeciwdziałać smogowi.

Miejska Energetyka Cieplna Piła na realizację projektu otrzymała dofinansowanie od NFOŚiGW ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

– Wniosek o dofinansowanie projektu przeszedł z wynikiem pozytywnym ocenę formalną i znalazł się na liście projektów, które zostały pozytywnie ocenione przez NFOŚiGW. Chciałbym podkreślić, że wszystkich wniosków było ponad 200, a sito kwalifikacyjne bardzo gęste i rygorystyczne. Otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę w Pile nowoczesnego, stabilnego źródła produkcji ciepła i energii elektrycznej zgodnego z najwyższymi standardami środowiskowymi. Najbliższy czas poświęcimy na finalizację formalności, aby niezwłocznie przystąpić do realizacji projektu kogeneracyjnego – mówi Rafał Łaski, prezes MEC Piła, spółki z Grupy Enea.

Instalacja będzie składać się z układu trzech gazowych agregatów kogeneracyjnych. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu MEC Piła zmniejszy zapotrzebowanie na energię ze źródeł konwencjonalnych i tym samym przyczyni się do zmniejszenia ilości wykorzystanego węgla i emisji m.in. CO2 do atmosfery.

– Zredukujemy emisję dwutlenku węgla o 27,7 ton. Obrazowo mówiąc, jest to gdybyśmy spalili mniej o 135 wagonów węgla. A jeszcze bardziej przyjaźnie, jak gdyby 5 tysięcy domków jednorodzinnych przestało kopcić – mówi Ireneusz Różycki, członek zarządu ds. technicznych MEC.

Po realizacji projektu, obejmującego również źródło OZE (kolektory słoneczne), pilski system ciepłowniczy stanie się systemem efektywnym energetycznie w rozumieniu Ustawy Prawo energetyczne. Dzięki temu w przyszłości MEC Piła będzie mógł starać się np. o dodatkowe dofinansowania na podłączenia nowych odbiorców, likwidując przy tym tzw. niską emisję, która jest odpowiedzialna za powstawanie smogu.

Działania MEC Piła obejmują również modernizację sieci ciepłowniczych począwszy od pompowni, poprzez nowoczesne i energooszczędne rury preizolowane aż do modernizacji węzłów indywidualnych i likwidacji węzłów grupowych. Przez ostatnie trzy lata nakłady poniesione na inwestycje i modernizacje sięgnęły blisko 20 mln złotych.

W najbliższych dwóch latach firma planuje wydać ponad 15 mln złotych na modernizacje i remonty systemu ciepłowniczego Piły.