Medal PUSS dla ministra Gowina

Wicepremier Jarosław Gowin odebrał z rąk Rektora Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile – dra hab. Donata Mierzejewskiego, prof. PUSS, tytuł oraz medal „Legatus Almae Matris”. Tytuł ten ustanowiony został przez Senat Uczelni w 2017 roku i przyznawany jest osobom oraz instytucjom, które są ambasadorami Uczelni oraz wspierają jej działania i rozwój.


W laudacji wygłoszonej na cześć nagrodzonego podkreślano, że dr Jarosław Gowin, pełniąc funkcję Wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, doskonale rozumiał ideę szkolnictwa zawodowego, jego potencjał oraz znaczenie dla gospodarki. Podkreślano równie, że jest on twórcą Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, która umocniła pozycję uczelni kształcących praktycznie i wskazała należne im miejsce w systemie szkolnictwa wyższego.

– Wsparcie pana ministra czuliśmy bardzo mocno, zaczynając od momentu, kiedy pierwszy raz, wspólnie z Grzegorzem Piechowiakiem, odwiedził mury naszej uczelni – podkreślał rektor Donat Mierzejewski.

Odbierając honorowego wyróżnienie, wicepremier Gowin przypomniał, że z pilską uczelnią związany jestem od wielu lat. Dodał również, że pełniąc funkcję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, miał okazję współpracować z rektorem Mierzejewskim w ramach prac nad Ustawą 2.0, co pomogło mu zrozumieć, jak ważne jest akademickie kształcenie praktyczne.

  • Dzisiaj, jako minister rozwoju, pracy i technologii jeszcze bardziej dostrzegam wartość funkcjonowania uczelni praktycznych dla gospodarki. Gratuluję Uczelni znakomitej kadry akademickiej i wzorcowej współpracy z przedsiębiorcami w ramach studiów dualnych. Dziękuję za przyznanie mi tego wyjątkowego wyróżnienia i pragnę zapewnić, że jeszcze nie raz zawitam w mury Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile – powiedział minister Jarosław Gowin.

Zaszczytne wyróżnienie Legatus Almae Matris otrzymali do tej pory: Paula Kułaga – Akademicka Mistrzyni Polski w Judo, studentka PUSS w Pile; Grzegorz Piechowiak – Poseł na Sejm, wiceminister rozwoju, pracy i technologii RP; a także Grażyna Sobieraj – właścicielka firmy Grapil, wspierająca KU AZS PUSS w Pile.

gab