Mieszkania na wynajem z możliwością wykupu? To plan rządu na poprawę sytuacji mieszkaniowej młodych

Rząd planuje poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce, poprzez współpracę z gminami, które budować mają mieszkania na wynajem, ze stosunkowo niskim czynszem, z możliwością ich zakupu na własność. Program koordynuje Krajowy Zasób Nieruchomości.

W pilskiej konferencji na temat założeń SIM uczestniczyli samorządowcy z północnej Wielkopolski.

Na czym polega program, który zwiększyć ma dostępność do mieszkań?

Przede wszystkim na tym, by dotrzeć z pomocą do małych i średnich gmin.

Gminy mają zrzeszać się w spółki, tworząc Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Powstanie SIM ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach, ponieważ lokale mają być przeznaczone w pierwszej kolejności dla młodych osób, które nie posiadają zdolności kredytowej. SIM-y mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym.

Na tworzenie nowych SIM-ów z udziałem gminy, samorząd będzie mógł otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł. Na realizację inwestycji mieszkaniowej z SIM samorządy otrzymają również dofinansowanie wynoszące do 35 proc. jej kosztów.

Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20% (25% w dużych miastach) kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.

Założenia nowego programu mieszkaniowego, podczas spotkania z samorządowcami północnej Wielkopolski, prezentowali w Pile Grzegorz Piechowiak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii i Pełnomocnik Rządu ds. inwestycji zagranicznych oraz Jarosław Pucek, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

  •  Poprawa dostępu do mieszkań poprzez inwestycje przeznaczone na wynajem, to jeden z priorytetów polityki mieszkaniowej państwa. Szczególną rolę w tym zakresie pełnią inwestycje zwiększające zasoby mieszkań o stosunkowo niskich czynszach, podejmowane z zaangażowaniem gmin – powiedział, witając samorządowców minister Grzegorz Piechowiak.

  • To nie jest ucieczka od własności, ale zmiana podejścia. Pandemia Covid-19 pokazała, że kredyt na 20-30 lat, który dotychczas był jedyną drogą wyboru, może stać się kamieniem u szyi dla młodych. Uważamy, że kredyt nie powinien być jedyną możliwością na posiadanie mieszkania. Alternatywą ma być Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – dodał Jarosław Pucek.

Wkrótce pierwsze gminy podpisywać mają już umowy z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Kiedy powstaną pierwsze mieszkania?

  • Najpewniej za 2-3 lata – odpowiada wiceprezes KZN. – Jeśli jednak gminy będą miały działki, na których obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania, albo mają już wydane warunki zabudowy, może to być szybciej – dodał.

Średnia wielkość mieszkań to 50 m2, a cena czynszu to ok. 500-600 zł, z możliwością wykupu nieruchomości po spłacie zaciągniętego przez SIM kredytu.

Co ważne, mieszkania mają być oddawane w standardzie „pod klucz”, czyli wykończone wraz z białym montażem tak, by można było się do nich od razu wprowadzać.

Gabriela Ciżmowska