Mistrzowie ortografii

43 śmiałków zmierzyło się z dyktandem przygotowanym przez prof. Andrzeja Markowskiego. Tym razem temat dyktanda dotyczył równouprawnienia w edukacji.

Moje niedocenione koleżanki współżaczki! Przeczytajcie ten list manifest, i nie wahajcież się poprzeć naszych doprawdy sprawiedliwych dążeń do równości w edukacji. Jakżeż byłyśmy przez stulecia postponowane w te kwestii! …. a był to dopiero początek. Z każdym kolejnym akapitem było tylko trudniej.

Temat zobowiązywał i zapewne dlatego na podium stanęły trzy panie. Najlepiej z ortograficznymi pułapkami poradziła sobie – a tym samym została Mistrzem Ortografii Ziemi Pilskiej 2019- Beata Bednarska. Na drugiej pozycji uplasowała się Katarzyna Polachowska, a trzecie miejsce wywalczyła Aleksandra Kucharczyk.

Wyróżnienia przyznano: Krzysztofowi Jurewiczowi, Kamilli Lewandowskiej oraz Bożenie Kleszcz.

Zgromadzeni w sali miejskiej w Inwest- Parku mieli również okazję wysłuchać wykładu prof. Markowskiego na temat „Jak traktujemy polszczyznę, czyli postawy Polaków wobec języka ojczystego”. Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi.

Organizatorami Dyktanda 500 była Szkoła Podstawowa nr 11 oraz Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji”.

Podczas uroczystości wręczono również nagrody dla uczniów szkół podstawowych, którzy wcześniej stoczyli bój o tytuł mistrza ortografii. 30 marca odbył się bowiem XXVII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego o Złote Pióro Prezydenta Piły.

Tematem przewodnim konkursowych dyktand był jubileusz 30-lecia Szkoły Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile, który stworzył superokazję do odświeżenia wspomnień oraz przywołania z zaułków pamięci ważkich wydarzeń związanych z charyzmatyczną patronką – królową Jadwigą i historią szkoły.