Mniejsza dotacja dla biblioteki. Będą zwolnienia?

W projekcie trudnego budżetu Gminy Piła na 2020 rok znalazła się redukcja wydatków na funkcjonowanie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki im. Pantaleona Szumana. Miasto dofinansowywało dotąd powiatową instytucję kwotą 2 mln złotych. Teraz ma być o 400 tysięcy mniej. Bibliotekarze boją się redukcji etatów i skracania czasu pracy filii biblioteki. – Nie będziemy się zgadzać na zamykanie żadnej filii – deklaruje prezydent Piły Piotr Głowski.

W skład Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana wchodzi biblioteka główna i 8 filii. Instytucja formalnie podlega Powiatowi Pilskiemu, ale finansowaniem jej utrzymania samorządy się dzielą. Miasto dawało dotąd 2 miliony złotych, powiat 800 tysięcy. Teraz, szukając oszczędności, miasto planuje zmniejszyć dotację.

Zaniepokojeni możliwymi konsekwencjami tej decyzji pracownicy napisali do naszej redakcji list:

„…dotacja Gminy Piła na funkcjonowanie biblioteki w 2020 r. ma zostać zmniejszona o 400 tysięcy złotych, czego konsekwencją, zgodnie z zawiadomieniem dyrektora z dn. 14 listopada br., mają być zwolnienia grupowe (8 osób, wszystkie z filii) i ograniczenie obsługi czytelniczej mieszkańców Piły prowadzonej przez filie. Pracowników filii planuje się zredukować o 50 % obecnego stanu, a pozostałym bibliotekarzom filii proponuje się znaczne zmniejszenie wymiaru pracy. Cały etat mają zachować jedynie bibliotekarze objęci ochroną przedemerytalną”.

Pracownicy filii wyliczają również, że mają zarejestrowaną podobną liczbę czytelników, co wypożyczalnia główna oraz więcej niż ona odwiedzin – ponad 67 tys. rocznie. Podkreślają również swoją rolę jako animatorów życia osiedlowego.

– Podmiotem, który zatrudnia pracowników jest Powiat Pilski, więc pani dyrektor biblioteki będzie musiała poradzić sobie z reorganizacją pracy, tak jak wielu dyrektorów jednostek naszej gminy, w których również szukamy oszczędności – komentuje sprawę prezydent Piotr Głowski. – Już kilka lat temu proponowaliśmy, że miasto chce przejąć od powiatu prowadzenie biblioteki, ponieważ wszystkie jej filie mieszczą się na terenie miasta. Nie ma żadnej filii biblioteki w gminach. Odpowiedź była negatywna. W związku z szerokim szukaniem oszczędności, zmuszeni jesteśmy ograniczyć teraz dofinansowanie dla biblioteki. Mniejsze pieniądze nie muszą oznaczać jednak zamykania filii, tylko racjonalizację ich działania, na przykład czasu pracy – dodaje.

Zaniepokojeni pracownicy biblioteki wystosowali apel do prezydenta Piły i radnych, a także poinformowałyśmy o sytuacji parlamentarzystów.

Ostateczną decyzję w sprawie budżetu Piły na 2020 rok, w tym dofinansowania dla biblioteki, podejmą pilscy radni podczas grudniowej sesji Rady Miasta.