Muzyczny Południk Luterański czas zacząć

Jeżeli wrzesień i jeżeli Piła, to na pewno Muzyczny Południk Luterański – cykl niezwykłych koncertów w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Jana. Niezwykłych, gdyż klasyka miesza się tam z jazzem, a jazz z folkiem. Już w niedzielę pierwszy otwierający tegoroczny Południk koncert – duet Pachowicz – Rosińska „Fagot i akordeon: razem i osobno”. Na koncert zaprasza Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile.

Tegoroczny Muzyczny Południk Luterański rozpoczyna duet trójmiejskich artystów – Elżbieta Rosińska i Mieczysław Pachowicz. Duet niezwykle ciekawy pod względem brzemienia i barwy – na akordeon i fagot.

Mirosław Pachowicz ukończył z wyróżnieniem grę na fagocie oraz teorię muzyki na akademii Muzycznej w Gdańsku. W ramach programu „Socrates-Erasmus” odbył roczne stypendium w Brukseli, był również stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.  Od 2007 pracuje jako pierwszy fagocista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Udziela się jako solista i kameralista – wielokrotnie koncertował na terenie całej Polski z fortepianem, organami i klawesynem oraz z towarzyszeniem różnych orkiestr. W 2018 uzyskał stopień doktora sztuki, a rok później objął stanowisko adiunkta w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

Elżbieta Rosińska to absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa akordeonu J. Madanowskiego). Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, doskonaląc swoje umiejętności. Jako solistka i kameralistka koncertowała w Austrii, Finlandii, Iranie, Niemczech, Polsce, Słowacji, Szwajcarii. Była dwukrotnie stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego. Pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku profesora, prowadzi kursy i seminaria dla nauczycieli gry na akordeonie, od ponad 20 lat organizuje letnie kursy dla młodych akordeonistów w Wejherowie – Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe. Jest autorką artykułów poświęconych muzyce akordeonowej i jej wirtuozom. Opublikowała książkę „Polska literatura akordeonowa 1955–1996”, prowadzi internetowy Katalog Polskiej Muzyki Akordeonowej.

A już w następną niedzielę, 11 września, na Południku zagra formacja JazzGott, którą tworzą znani pilscy muzycy: Jarek Drab – bass, Adam Idzikowski – saksofon, Filip Kowalski – perkusja, Marcin Żmuda – gitara. W tym składzie grają standardy muzyki jazzowej, I z pewnością będzie to koncert, którego nie wolno przegapić.

Początek koncertów tradycyjnie o godz. 12.00. Wstęp wolny.

– Jak co roku od pięciu lat zapraszam bardzo serdecznie, by w Kościele Ewangelickim św. Jana w Pile, spędzić czas z muzyką. Zagrają wirtuozi fagotu, gitary, akordeonu czy saksofonu. Będzie można usłyszeć Koncert Chopinowski na instrumentach strunowych, Jana Sebastiana Bacha na akordeon i fagot, utwory klasyki jazzowej czy wesołą muzykę klezmerską. Każdy znajdzie coś dla siebie – zaprasza ks. Tomasz Wola, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile i organizator wydarzenia.  

A to wszystko w wybrane niedziele wrześniowe przy ul. Wincentego Pola 16. W tym roku oprócz Urzędu Miasta w Pile swoim mecenatem  koncerty objął Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Fot. mat. prasowe