Na Górze zagra u Dwóch Bratów

Już w sobotę, 30 lipca, Na Górze zagra na scenie muzycznej smażalni i wędzarni – Dwa Braty na Płotkach. Koncerty odbywają się tam w każdą sobotę. W najbliższą zagra Na Górze promując swoją najnowszą płytę – „Rewolucję”.

Na Górze, to zespół, który od 1994 roku bezkompromisowo pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami. Ale to nie jest zespół stworzony dla terapii – chyba, że mówimy o terapii dla publiczności… Bo jego koncerty, to ogromna dawka radości z życia.

Na Górze to grupa, która sama siebie określa jako mieszanka wybuchowa. W jej skład wchodzą osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne. Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich. Twierdzą, że z tzw. „średniej” wynika, że są ekipą „półsprawną”.

To, co gra Na Górze niektórzy określają jako free rock, inni jako punk and roll, czy neo punk. Samej grupie najbardziej podoba się bezpretensjonalne określenie „piosenkowy punk”.

Najmocniejszą stroną Na Górze są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków. Z ważniejszych występów warto wymienić koncert w Pradze na festiwalu poświęconym respektowaniu praw człowieka na świecie, koncert na Marszu Równości w Poznaniu oraz występ w 2018 roku na festiwalu Pol’and’Rock.

W 2019 roku zespół wystąpił w programie „Mam Talent!” robiąc ogromne zamieszanie wśród organizatorów. Dyrektor programowy TVN, Edward Miszczak, stwierdził: „Oni rozwalają nasz system!”

Grupa powstała w Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie. Od wielu lat działa niezależnie. Ma swoją bazę w Pile. Niezależnie też, dzięki społecznościowym finansowaniom, wydaje płyty.

Zespół ma na koncie siedem płyt. Najnowszą – „Rewolucję” można kupić również na winylu dołączając do zbiórki „REWOLUCJA – winylowa płyta grupy Na Górze” w serwisie zbieram.pl.

Początek sobotniego koncertu o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Fot. Mat. prasowe