Nadchodzą upały – zachowajmy rozsądek

Zbliża się kolejna fala afrykańskich upałów. Pamiętajmy o wymagających naszej opieki – dzieciach, osobach niepełnosprawnych oraz zwierzętach.

W żadnym przypadku nie pozostawiajmy ich, nawet na krótką chwilę w zamkniętym, przegrzanym samochodzie. Takie bezmyślne zachowanie może narazić na ogromne niebezpieczeństwo, a nawet utratę życia.

Wystarczy zaledwie kilkanaście, a czasem tylko kilka minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie, żeby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować – ostrzega Karolina Górzna-Kustra z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie. Jeżeli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, bezwzględnie reagujmy na bezmyślność opiekunów. Jak najszybciej powinniśmy powiadomić odpowiednie służby, dzwoniąc na nr alarmowy 112. Sami nie odchodźmy od samochodu, lecz poczekajmy na przybycie służb ratunkowych, którym wskażemy dokładnie miejsce.

Jeżeli wiemy, że zwłoka zagrozi życiu lub zdrowiu osobie pozostawionej w samochodzie, sami możemy podjąć próbę wyciągnięcia jej z pojazdu. Zgodnie z art. 26 Kodeksu Karnego – „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.

Policja radzi, aby podczas podróży z dzieckiem, pozostawiać na tylnym siedzeniu coś, co dodatkowo zmusi nas do otwarcia tylnych drzwi, zanim opuścimy samochód. Małe dzieci i te, które zasną w czasie jazdy nie są w stanie przypomnieć nam o swojej obecności. Wyjście nawet na chwilę do sklepu, aby zrobić zakupy może narazić nasze dziecko, osobę niepełnosprawną na utratę życia.

Dla bezmyślnych rodziców najłagodniejszą konsekwencją będzie mandat karny w wysokości 500 złotych. Karę określa również kodeks karny: ,,Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Za pozostawienie zwierzęcia w wysokiej temperaturze, w szczelnie zamkniętym samochodzie zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt może grozić kara nawet do lat 3 pozbawienia wolności.