Najlepszy w kraju. Samorządowe Oscary dla powiatu pilskiego

Są nagrody i nagrody. Jedne się kupuje, na drugie trzeba zasłużyć. Do tej drugiej kategorii należy podwójny tytuł – Super Powiat 2021 i Dobry Polski Samorząd 2021, po które w ubiegłym tygodniu sięgnął Powiat Pilski zdobywając rekordową w historii konkursu liczbę punktów.   

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin opracowuje co roku i nagradza najlepszych Związek Powiatów Polskich. Udział w konkursie jest bezpłatny i dobrowolny. Samorządy są oceniane przez niezależnych ekspertów ZPP. Wyniki nie są uznaniowe. Kolejność w rankingu zależy od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów. 

  • To nie jest konkurs piękności. Liczą się tylko twarde fakty – podkreśla starosta pilski Eligiusz Komarowski.  

Te twarde fakty to 65 kryteriów podzielonych na 10 kategorii: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.  

To nie jedyne kategorie w tym konkursie. Osobno oceniane są bowiem powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. 

Ranking trwa cały rok i na bieżąco można śledzić punktację. Nie wszystkie samorządy odsłaniają od razu swoje najmocniejsze karty, co powoduje, że na finiszu nierzadko dochodzi do nieoczekiwanej zmiany miejsc na samym szczycie. W tym roku w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców niemal do ostatniej chwili trwała walka na punkty powiatu pilskiego i kieleckiego. Pilski samorząd trzymał jednak na sam koniec asy w rękawie, które wyłożył na przysłowiowy stół czyli wysłał do ZPP w decydującym momencie przechylając szalę na swoją korzyść. Z 65 konkursów kryteriów spełniał 63 zdobywając rekordową w historii konkursu liczbę punktów – 73 075. Zgarnął zresztą całą pulę czyli tytuł “Dobry Polski Samorząd” w swojej kategorii oraz specjalne wyróżnienie „Super Powiat” za najlepszą realizację rankingowych kategorii. Jak podkreślają organizatorzy, to rodzaj uhonorowania „Mistrzów wśród samorządowych liderów”. 

– Za ten historyczny sukces kłaniam się nisko nie tylko moim współpracownikom. 10 procent działań branych pod uwagę w rankingu dotyczyło projektów, których inicjatorem były różne stowarzyszenia i organizacje oraz włodarze gmin, którym również należą się podziękowania – powiedział starosta Eligiusz Komarowski.  

Chodzi m.in. o rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych, które powstały w ramach POSI czyli Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji czy funkcjonującą w Pile strefę ekonomiczną. Sam powiat w 2020 r ukończył budowę hali sportowej przy I LO oraz modernizację budynku dawnego kina Iskra. Wartość tych dwóch największych inwestycji to ponad 22 mln złotych.