Niebezpieczne chemikalia w Dziembowie pod Piłą

Podejrzany o gromadzenie na terenie swoich nieruchomości szkodliwych substancji został zatrzymany i usłyszał zarzut składowania odpadów niebezpiecznych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie o wartości 700 tys. złotych. Zatrzymanemu 50-latkowi grozi wysoka kara grzywny oraz kara pozbawienia wolności do lat 5.

Działania Prokuratury Rejonowej w Chodzieży oraz pilskich policjantów zwalczający przestępczość gospodarczą doprowadziły do zatrzymania
50-latka, podejrzanego o składowanie znacznych ilości odpadów niebezpiecznych w Dziembowiem pod Piłą.

Różnego rodzaju pojemniki i beczki z chemikaliami mężczyzna gromadził na swoim terenie. Jak ustalili prowadzący sprawę, proceder ten trwał kilka miesięcy.

– Składowane odpady mogły stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka oraz środowiska. W związku z tym mężczyzna został doprowadzony do prokuratury i usłyszał zarzut składowania wbrew przepisom ustawy niebezpiecznych substancji i odpadów – relacjonuje mł. asp. Jędrzej Panglisz, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Pile.

Na poczet przyszłych kar Zastępca Prokuratora Rejonowego w Chodzieży wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na kwotę 700 tys. złotych. Teraz mężczyzna może zapłacić nawet 100 tys. złotych nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowisk oraz bardzo wysoką karę grzywny w wysokości 600 tys. zł.

Za popełnione przestępstwo grozi mu również kara do 5 lat pozbawienia wolności.