Noc Muzeów 2022 w Pile. Na co warto się wybrać?

Po przerwie spowodowanej pandemią wraca Noc Muzeów. Już w sobotę, 14 maja, pilskie muzea i galerie zapraszają na nocne zwiedzanie. Warto sprawdzić program tej nocy.

MUZEUM OKRĘGOWE

Noc Muzeów w Muzeum Okręgowym rozpoczyna się o godz. 19.00. i potrwa do północy. Będzie można zwiedzać wystawy stałe oraz wystawę „Powstanie listopadowe 1830-1831 ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego. W programie również prezentacja multimedialna, promocja książki, koncert, wykład oraz quiz.

Prezentacja multimedialna „Zapinki na pograniczu-czyli kilka informacji o fibulach przez wieki na ziemi pilskiej i wałeckiej” połączona z promocją książki „Znaleziska i informacje o zapinkach na Ziemi Wałeckiej i w jej okolicach” rozpocznie się o godz. 19.30. Poprowadzi ją

O godzinie 20.30. rozpocznie się koncert „Piosennik romantyczny” w wykonaniu Jacka Kowalskiego (słowo, śpiew, gitara) i Henryka Kasperczaka (lutnia, gitara romantyczna). O godz. 21.40 zaplanowano losowanie nagród dla uczestników quizu: Coś tu nie pasuje. Zgadniesz co?. O godz. 22.00 Marek Fijałlkowski oprowadzi po wystawie „Powstanie listopadowe 1830-1831 ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego, a Jarosław Rola zaprasza na godz. 23.00 na wykład „Podwodne archeologiczne penetracje w Gwdzie”.

Podczas imprezy będzie prowadzona zbiórka produktów spożywczych długoterminowych w puszkach i innych trwałych opakowaniach, które zostaną przekazane do Free Shop na ul. Śródmiejskiej 11 w Pile dla rodzin z Ukrainy. Zbiórka będzie prowadzona przez wolontariuszy ze Stowarzyszenie AGAMA.

Stowarzyszenie AGAMA – jest organizacją, której jednym z celów jest organizowanie i niesienie pomocy dobroczynnej, rozwojowej i charytatywnej, społecznie użytecznej i rozwojowej oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

GALERIA BWAiUP

Znane i lubiane utwory muzyki klasycznej w interpretacji czwórki pianistów, opowieści z historii Piły, wystawa malarstwa, rysunków i plakatów- to propozycje pilskiej Galerii BWA na Noc Muzeów.

Noc Muzeów w Galerii na Okrzei rozpocznie o godz. 18.00 promocja książki Zbigniewa Noski „Studnia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic” i spotkaniem z autorem.

Ostatnia moja książka pt. „Studnia nieszczęścia. Okruchy z historii Piły i okolic” zawiera 40 zbeletryzowanych epizodów z historii zawartego w tytule obszaru, obejmuje lata od 1000 do 1946 roku – od księcia Dzierżykraja po wyrzyskiego żołnierza wyklętego – zapowiada autor. – Podejmując tę próbę, kierowałem się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami historią, która od najmłodszych lat stanowiła moją pasję, a także materiałami, jakie udało mi się zebrać i opublikować na łamach „Tygodnika Nowego”.

Gościem wieczoru będzie także Krystyna Noska, autorka ilustracji do książki, a promocji towarzyszyć będzie wystawa rysunków tej pilskiej artystki.

O godz. 19.30 rozpocznie się koncert „Klasyczny fortepian” podczas którego będzie można usłyszeć znane i lubiane utwory muzyki klasycznej w interpretacji czwórki pianistów, absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile oraz Akademii Muzycznych: w Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Universitat Mozarteum w Salzburgu: Moniki Sroczyńskiej, Piotra Grelowskiego, Grzegorza Rychlika i Arkadiusza Zawalniaka.

Koncert poprowadzi profesor Jolanta Reszelska.

O godzinie 21.45 odbędzie się autorskie oprowadzanie Elżbiety Wasyłyk po wystawie „Forma Dei / Morfologia światła”.

– Przygotowujemy także na ten dzień jednodniową wystawę „Plakaty BWA”. Będzie to prezentacja afiszy i plakatów towarzyszących najciekawszym wydarzeniom zorganizowanym w pilskiej galerii na przestrzeni minionych lat. Będzie więc okazja powrócić wspomnieniami do tamtych dni, a także do artystów z terenu całej Polski oraz gości zza granicy, którzy w Pile prezentowali swoje prace – zachęcają organizatorzy

PILSKIE MUZEUM WOJSKOWE

Na noc pełną wrażeń zaprasza Pilskie Muzeum Wojskowe, które o godz. 20.00 zaprasza na Otwarte Hangary. Będzie je można zwiedzać do godz. 23.00. Organizatorzy przypominają, by zabrać ze sobą latarki. I dobry humor.