Noc Świętojańska w Nowej Wsi. Przeżyjmy to jeszcze raz!

Do białego rana trwała zabawa podczas Nocy Świętojańskiej w Nowej Wsi zorganizowana przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich „Gosposie znad stawu”. Przeżyjmy to jeszcze raz!

Na Nocy Świętojańskiej w Nowej Wsi bawili się m.in. burmistrz Trzcianki Krzysztof Jaworski, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance Dominika Jeske, kierownik Biblioteki i Centrum Kultury Ewa Szczepańska oraz radna Janina Kamińska.

Imprezę rozpoczął debiut pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi, które zaśpiewały piosenkę „W moim ogródecku”. W postać Kupały – słowiańskie bóstwo płodności, urodzaju oraz miłości, wcieliła się wcieliła się bibliotekarka z filii w Nowej Wsi, która przygotowała również opowieść o tradycjach Nocy Świętojańskiej.

Mieszkańcy i goście spalili w ognisku ziele bylicy odpędzając w ten sposób złe moce. Nie zabrakło też tradycyjnego puszczania wianków. Odbył się też świętojański turniej.

Panie z KGW zadbały również o część kulinarną imprezy. Przygotowały grochówkę, upiekły słodkości: rogaliki, drożdżówki i ciasta. Można było też upiec kiełbaskę na ognisku. Nic więc dziwnego, że zabawa trwała do białego rana.

Noc Świętojańska odbyła się na terenie Ogródka społecznego, który powstał w maju w ramach projektu Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania w konkursie „Aktywni Mieszkańcy”. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali strażacy z OSP Nowa Wieś.

fot. KGW Nowa Wieś