Nowe hybrydy na ulicach Piły

Sześć nowych autobusów hybrydowych zasiliło tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile. Autobusy zaprezentowano oficjalnie 29 marca na placu Staszica. Zakup autobusów kosztował ponad 10,5 miliona złotych i został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

W prezentacji nowych autobusów wzięli udział m.in.: prezydent Piły Piotr Głowski, Tadeusz Majewski – prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz Andrzej Sienkiewicz krajowy dyrektor sprzedaży Solaris Bus & Coach S.A.

Nowe autobusy mają lżejszą i sztywniejszą konstrukcję. Budowa nadwozia autobusu umożliwia kierowcy lepszą widoczność krawędzi chodnika po prawej stronie pojazdu, zwiększając tym samym bezpieczeństwo pasażerów oczekujących na przystanku.

Hybrydowy układ napędowy pojazdu wyposażony jest w silnik Cummins ISB4.5 o mocy 210 kM z  generatorem o mocy 145 kW i silnikiem trakcyjnym bezprzekładniowym o mocy ciągłej 120 kW. Jedną z głównych cech napędu jest to, że podczas hamowania odzyskiwana jest energia kinetyczna, po czym zamieniana i gromadzona jest w postaci energii elektrycznej w magazynie energii – superkondensatorach. Szeregowy układ napędowy autobusu z systemem HybriDrive amerykańskiego producenta BAE System spełnia najostrzejsze normy środowiskowe EURO6.

Autobus posiada trzy bezstopniowe wejścia, jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Autobus wyposażony jest w system zapowiedzi głosowej, informując pasażerów o najbliższym przystanku do jakiego dojeżdża autobus.

Autobus Solaris Urbino wyposażony jest w stanowisko do mocowania wózków inwalidzkich wraz z przyciskiem informującym o zamiarze wysiadania przez osobę niepełnosprawną. Platforma przeznaczona do przewozu wózka dziecięcego oraz wózka inwalidzkiego po jednym dla każdego typu jednocześnie. Podest (rampa wjazdowa) dla wózków inwalidzkich obsługiwana ręcznie z wnętrza pojazdu.

Podłoga autobusu Solaris ukształtowana w sposób umożliwiający zajęcie dowolnego miejsca siedzącego przez pasażera, poprzez pokonanie przez niego maksymalnie jednego podestu z poziomu niskiej podłogi. Twarda wykładzina antypoślizgowa wykonana z materiałów wodoodpornych zapewnia stabilną pozycję pasażera podczas jazdy i hamowania.

Szyby boczne oklejone od wewnątrz folią „antywandalową” zapobiegającą rysowaniu szyb od wewnątrz. Dodatkowo pojazd wyposażony jest w klimatyzację całopojazdową, poprawiającą komfort jazdy pasażerów.

//źródło: UM Piła, MZK Piła//