Nowe respiratory i kardiomonitory

Szpital Specjalistyczny w Pile wzbogaci się o sprzęt wartości ponad 2 milionów złotych. Na jego zakup władzom powiatu pilskiego udało się pozyskać dotację z budżetu państwa w wysokości 1 mln 592 tys. zł.

Umowa na przekazanie środków przekazana została w pilskiej delegaturze Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Władze Powiatu Pilskiego złożyły wniosek o dofinansowanie w lipcu, kiedy okazało się, że jest szansa na pozyskanie dodatkowych środków dla szpitala z rezerwy budżetowej państwa. Zarząd Powiatu zwołał sesję nadzwyczajną, bo warunkiem pozyskania tej ogromnej dotacji, było zabezpieczenie wkładu własnego w wysokości 398 tys. zł. Warto było, bo umowa stała się już faktem.Nowy sprzęt wartości 1790 000 zł, w tym 8 respiratorów i aparat USG już niebawem trafi na Oddział Intensywnej Terapii Medycznej, z kolei na Odział Neurologii z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu zakupione zostaną specjalistyczne łóżka wartości 200 tys. zł.

Zawsze niezwykle się cieszę, kiedy mogę uczestniczyć w takiej uroczystości, jak podpisanie umowy dotyczącej przekazania środków rządowych, szczególnie jeśli to dotyczy sfery zdrowia publicznego.  A taka sytuacja ma miejsce dzisiaj. Jestem niezwykle rad, że pieniądze  rządu wędrują do Piły. Warto dodać, że w tym wszystkim nieceniona była rola pilskich  parlamentarzystów –  powiedział Zbigniew Hoffmann, Wojewoda Wielkopolski.

Starosta Pilski Eligiusz Komarowski również przyznał, że w pozyskaniu środków rządowych mocno pomogli pilscy parlamentarzyści: Marta Kubiak, Grzegorz Piechowiak i Marcin Porzucek.

Podczas spotkania poseł Marcin Porzucek podkreślił pomoc Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w pozyskaniu dotacji, dzięki któremu kwota jaką otrzymaliśmy jest dokładnie taka, o jaką Powiat Pilski wnosił. Poseł  Grzegorz Piechowiak podziękował z kolei dyrektorowi pilskiego szpitala i jego pracownikom, którzy bardzo szybko wykonali  „tytaniczną pracę”, by ocenić jaki sprzęt i gdzie jest obecnie najbardziej potrzebny, co było podstawą ubiegania się o dotację.Dzięki temu na OIOM trafi sprzęt wartości 1 790 000 zł, z których zakupiony zostanie m.in. 8 respiratorów stacjonarnych, aparat USG, aparat do leczenia nerkozastępczego, 8 szt. specjalistycznych łóżek z materacami przeciwodleżynowymi, stacja centralnego monitorowania i kardiomonitory. Na nefrologię zakupione zostaną specjalistyczne łóżka z materacami przeciwodleżynowymi o wartości 200.000 zł.

Szpital Specjalistyczny w Pile otrzymał niedawno również dwa nowe kardiomonitory wartości 31 tysięcy złotych od Fundacji Radia ZET. Jeden trafi na Oddział Dziecięcy, drugi na Odział Neonatologiczny (noworodków). Kardiomonitory monitorują pracę serca, puls, saturację (dotlenienie krwi), ciśnienie
i temperaturę. Zostały zakupione z całym oporządzeniem, dzięki któremu można podłączyć do nich noworodki przebywające w inkubatorach.

Justyna Gródecka, ordynator Oddziału Neonatologii zapowiada, że teraz każdy noworodek, tuż po urodzeniu i przed wyjściem do domu, będzie dokładnie przebadany na kardiomonitorze, zwłaszcza pod kątem wykrycia wad serca. Warto wiedzieć, że w 2017 roku w Szpitalu Specjalistycznym w Pile hospitalizowano łącznie 3.893 dzieci.