Nowoczesne źródło ciepła w Pile

Miejska Energetyka Cieplna Piła zamierza przystąpić do budowy nowego zespołu kogeneracyjnego. Oznacza to, że obok dzisiaj istniejącej kotłowni na terenie KR-Zachód, powstanie nowoczesne źródło bazujące na gazie. Będzie więcej ciepła i energii elektrycznej, przy zmniejszonej emisji CO2.

Spółka MEC złożyła wniosek do NFOŚiGW w Warszawie o dofinansowanie projektu, a prezydent Piotr Głowski złożył podpis pod oświadczeniem zapewniającym trwałość projektu – niezbędnym do starania się o środki na planowaną inwestycję.

Projekt zakłada budowę na wydzielonej z terenu KR-Zachód działce nowego budynku dla układu kogeneracyjnego. W nowym budynku zostaną zainstalowane 3 agregaty kogeneracyjne o mocy cieplnej 8,32 MWt i elektrycznej 8,72 MWe.

Co to oznacza dla miasta?

Obok dzisiaj istniejącej kotłowni powstanie nowoczesne źródło bazujące na gazie. Takie, które będzie produkowało ciepło z którego korzystamy w postaci ogrzewania i ciepłej wody, ale również energię elektryczną. Po pierwsze będziemy mieć niższą emisję spalin, bo zastępujemy węgiel gazem. Po drugie, bo to źródło jest bardzo wydajne produkcyjnie, a po trzecie jest to też zabezpieczenie dla miasta, bo to kolejne miejsce w którym jest produkowana energia elektryczna, która powstaje tutaj lokalnie, a nie jest przesyłana z innych dużych ośrodków – tłumaczy Piotr Głowski.

Prezydent dodaje również, że pierwszy zakład kogeneracji, który działa już w Pile, podawany jest w Polsce jako przykład bardzo dobrych i nowoczesnych rozwiązań.

Całkowita wartość projektu to ponad 48 mln złotych. Dofinansowanie ma wynieść ponad 20 mln złotych.