Nowy park krajobrazowy na północy Wielkopolski

Lipka, Łobżenica, Zakrzewo i Złotów. Obszary znajdujące się na terenie tych gmin obejmie park krajobrazowy „Krajna”. To inicjatywa złotowskiego koła Polskiego Klubu Ekologicznego, zgoda zarządu województwa na utworzenie parku już jest, teraz czas na rady gmin i decyzję sejmiku.

Na razie nie ma dokładnej daty powstania parku krajobrazowego w północnej części Wielkopolski. Optymistyczna prognoza mówi o jesieni 2019 roku. Zgodę na jego utworzenie wyraził już zarząd województwa.
– Ostateczną decyzję podejmie sejmik, oczywiście w drodze uchwały. Zanim to nastąpi, musimy poznać opinie samorządów gminnych. Teraz ciężar prac związanych z utworzeniem parku biorą na siebie specjaliści z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Mamy tam znakomitych fachowców, którzy będą rozmawiali z radami gmin, i jeśli te rozmowy odniosą pozytywny skutek, park krajobrazowy, na razie pod umowną nazwą „Krajna”, powstanie szybko – zapewnia Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Z wnioskiem o utworzenie parku wystąpił do urzędu marszałkowskiego Polski Klub Ekologiczny ze Złotowa. Ekolodzy spotykali się także z lokalnymi politykami, których część miała obawy związane z powstaniem parku, dotyczące pewnych ograniczeń, jakie niekiedy niesie ze sobą ustanawianie terenów ochronnych.

Samorządowcy nie powinni bać się restrykcyjnych ograniczeń, które w jakikolwiek sposób zahamują rozwój gmin. Sporo osób myli pojęcie parku krajobrazowego z parkami narodowymi, a to przecież nie to samo. Mamy piękne tereny przyrodnicze, które trzeba chronić. Na północy województwa nie mamy żadnego parku krajobrazowego, a w całej Wielkopolsce jest ich kilkanaście – zwraca uwagę Jerzy Wańke ze złotowskiego koła Polskiego Klubu Ekologicznego.

Procedury zmierzające do powstania parku na Krajnie już się rozpoczęły. Pierwsze rozmowy odbyły się w Zakrzewie.

Jesteśmy na początku konsultacji. Rozmawiamy z mieszkańcami, rozważymy oczywiście wszystkie zalety i wady powstania takiego parku i przedstawimy konkretne propozycje radzie gminy. Nie ukrywam, że jesteśmy otwarci na negocjacje i jest zielone światło, aby w naszej gminie powstał park krajobrazowy – wyjaśnia Marek Buława, wójt Zakrzewa.

Oprócz Zakrzewa park ma objąć również tereny gmin Lipka, Złotów oraz niewielką część gminy Łobżenica. To obszary bogate w różnorodne gatunki fauny i flory.

Wiemy na pewno, że występują tu siedliska ptaków, owadów, a także różnych gatunków ryb. Na tych terenach żyją gatunki, powiedziałbym wręcz kultowych w Polsce ptaków, takich jak bielik, kania czarna, kania ruda, czy bocian czarny. Jeśli chodzi o owady, możemy wymienić np. pachnice – tłumaczy Janusz Łakomiec, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Podstawowym celem utworzenia parku krajobrazowego jest ochrona cennych gatunków zwierząt, a także roślinności i dziewiczych obszarów przyrodniczych. Zalet może być znacznie więcej i to takich, które wykraczają poza ochronę środowiska.

Mam wielką nadzieję, że powstanie parku krajobrazowego przyczyni się również do promocji gminy Zakrzewo, dla której istotnym elementem strategii rozwoju jest turystyka. Bardzo wielu turystów odwiedza wielkopolskie parki krajobrazowe, chciałbym, żeby do nas również przyjeżdżali – mówi Henryk Szopiński, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Projekt parku autorstwa złotowskich ekologów obejmuje obszar o łącznej powierzchni ponad 30 hektarów, rozciągający się nie tylko na terenach gmin Lipka, Zakrzewo i Złotów, ale obejmujący cały historyczny obszar Krajny, wykraczający również na tereny województwa kujawsko – pomorskiego. Wiadomo już, że będzie ograniczony do terenów znajdujących się w powiecie złotowskim. W toku rozmów ustalona zostanie jego nazwa.