Piła. Nowy rozkład już na stronie MZK. Pasażerowie zgłaszają uwagi
Na stronie MZK można już podejrzeć nowy rozkład jazdy, który będzie obowiązywał od 27 sierpnia. Mieszkańcy mają do niego sporo uwag. MZK zapewnia, że udzieli na nie odpowiedzi.
„Zoptymalizowanie i uproszczenie tras linii autobusowych i nowe rozkłady jazdy, ponadto większa częstotliwość na najważniejszych liniach oraz rytmiczność i regularność kursów różnych linii z poszczególnych osiedli do centrum miasta”. Taki w założeniu jest nowy rozkład jazdy MZK, który ma obowiązywać już od 27 sierpnia. Opracowała go gdańska firma Marcin Gromadzki Public Transport Consulting, która zapewnia, że nowa oferta przewozowa jest optymalna i spełnia najważniejsze postulaty zgłaszane przez pasażerów. Ci jednak są innego zdania i zgłaszają wiele uwag pod adresem nowego rozkładu.
Linie autobusowe w nowym rozkładzie podzielono na cztery kategorie: trzy linie priorytetowe – z kursami co 15 minut w szczycie – linie 1, 3 i 5, sześć linii podstawowych – z kursami co 30 minut – 2, 4, 9, 12, 14, i 15, dwie linie uzupełniające – z kursami co 60 minut – linie 6 i 16, linie zindywidualizowane – dostosowane do określonych potrzeb lub wybranych grup pasażerów – 3 bis, 8, 8 bis i 10 oraz podmiejskie: 50, 50 bis i 60. O ile same kategorie nie budzą zastrzeżeń, to już zmiany tras i zmiany częstotliwości kursowania – tak. Pracownicy szpitala skarżą się, że nie będą mieli jak dojechać na nocne dyżury i zjechać z dziennych. Podobny problem zgłaszają pracownicy Signify. Sporo uwag mają także rodzice dzieci, które dojeżdżają z Motylewa, Staszyc czy Zielonej Doliny. Pasażerowie krytykują również zmiany tras „12” czy „14”, okrojenie do minimum kursów „15” itp, itd. Krytykują i oczekują korekty nowego rozkładu. MZK zapewnia, że wraz z firmą konsultingową analizują zgłoszone uwagi i w najbliższych dniach udzielą na nie odpowiedzi.
Jednocześnie MZK zachęca do korzystania z nowej aplikacji pasażerskiej OnTime, dzięki której można śledzić najbliższe odjazdy z wybranego przystanku, zaplanować przesiadkę, monitorować autobusy na mieście w czasie rzeczywistym, a także sprawdzić komunikaty o wszelkich objazdach lub utrudnieniach drogowych. Aplikacja jest bezpłatna.