Oferowali pracę i …wyłudzali kredyty

W ręce pilskiej policji wpadło 7 osób, które fałszując dokumenty, wyłudzały kredyty od różnych placówek bankowych. Straty wstępnie oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trójka z zatrzymanych oferowała miejsca pracy w nowej firmie, przyszli pracownicy mieli jednak najpierw wziąć kredyt na „rozkręcenie biznesu”.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej uzyskali informacje, że pewne osoby proponują zatrudnienie w sklepie z kwiatami. Ogłoszenia widniały w formie papierowej w różnych miejscach na terenie miasta Piły oraz na stronach internetowych. Funkcjonariusze ustalili, że kilkanaście kobiet zainteresowało się propozycją zatrudnienia, jednak, jak doprecyzowali śledczy, wcale nie chodziło o zatrudnienie…

Pod koniec marca funkcjonariusze zatrzymali na terenie Piły 37-letnią kobietę oraz 38-letniego mężczyznę – małżeństwo, na co dzień mieszkające na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jak się okazało, kobiety, które zgłaszały się do potencjalnych „pracodawców”, były informowane, że na początku muszą wziąć kredyt na rozkręcenie biznesu. Wówczas kobieta wystawiała fałszywe zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, a kobiety brały kredyty i przekazywały swoim przyszłym „pracodawcom”. Na tym wszystko się kończyło… – informuje Żaneta Kowalska, rzeczniczka pilskiej policji.

Małżeństwo prowadziło nielegalny biznes wraz ze swoją znajomą 36-latką, która również została zatrzymana przez policjantów. Wszystkie trzy osoby odpowiedzą m.in. za wprowadzenie w błąd placówki bankowej. Natomiast kilkanaście kobiet także odpowie za przedstawienie nielegalnych zaświadczeń w placówkach bankowych. Jak ustalili policjanci „pracodawcy” wybierali kobiety nieporadne życiowo i mające problemy osobiste, które szybko decydowały się na przedstawione warunki.

Wszystkim grozi kara więzienia do 8 lat. Małżeństwo zostało tymczasowo aresztowane na 3 miesiące. Współpracująca z nim 36-latka została natomiast objęta dozorem policji.

***

6 kwietnia w ręce policji wpadło 4 mężczyzn w wieku od 34 do 59 lat, mieszkańców powiatu nakielskiego. Ci mężczyźni, przedstawiając w banku na terenie Piły oświadczenia w sprawie zatrudnienia w różnych firmach, wyłudzali kredyty po kilka tysięcy złotych. Informacje zawarte w oświadczeniach były nieprawdziwe, gdyż mężczyźni nigdzie nie pracowali. Zatrzymanym mężczyznom również grozi kara więzienia do 8 lat.

//źródło: KPP Piła//