Ośrodek radioterapii w Pile już działa!

Ośrodek Radioterapii, zlokalizowany przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile, od wczoraj (18 listopada) przyjmuje już pacjentów. Placówka spełnia najwyższe standardy medyczne. Obsłużyć może 1000-1200 osób rocznie.

Na ten moment mieszkańcy północnej Wielkopolski czekali długo, bowiem region pilski sklasyfikowany był dotąd jako biała plama w dostępie do leczenia radioterapią. Brakowało trzech aparatów do radioterapii. Teraz pracować będą dwa akceleratory liniowe, które powinny zapewnić wystarczającą dostępność do radioterapii w regionie. Piła jest drugim po Kaliszu ośrodkiem zamiejscowym Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

– Będziemy działać według najwyższych standardów medycznych – zapewniała podczas otwarcia placówki dr n. med. Agnieszka Żyromska, Kierownik Ośrodka Radioterapii w Pile.

W dwukondygnacyjnym budynku, na powierzchni 2823 mkw. znajdują się m.in.: dwa bunkry dla akceleratorów wysokoenergetycznych, tomograf komputerowy, pracownia mammograficzna, gabinet ultrasonograficzny, gabinety lekarskie i zabiegowe, sala do telekonferencji (umożliwiająca zdalne konsultacje interdyscyplinarne), a także hostel dla pacjentów i gości, liczący 10 dwuosobowych pokoi.

W uroczystym otwarciu ośrodka uczestniczyli samorządowcy, z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Markiem Woźniakiem na czele oraz przedstawicie środowisk medycznych, w tym dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki oraz Agnieszka Pachciarz – dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Utworzenie specjalistycznego ośrodka w Pile, bez zakupu akceleratorów, kosztowało 30 mln złotych.

– Placówka jest efektem porozumienia dotyczącego współpracy pomiędzy Wielkopolskim Centrum Onkologii, Samorządem Województwa Wielkopolskiego, Powiatem Pilskim, Szpitalem Specjalistycznym w Pile oraz Gminą Piła. Jestem przekonany, że kompleksowość i komplementarność świadczonych tu usług przyczyni się do poprawy sytuacji pacjentów, którzy dotąd musieli dojeżdżać do Poznania powiedział Piotr Głowski, prezydent Piły.

Bo właśnie o komplementarność usług chodzi. Jak podkreślała dr Agnieszka Żyromska współczesna onkologia to chirurgia, chemioterapia i radioterapia. Teraz te wszystkie trzy elementy mieszkańcy regionu pilskiego mogą mieć na miejscu, albo blisko domu.

Ważne jest także, że obecni na konferencji prasowej marszałek Marek Woźniak oraz starosta pilski Eligiusz Komorowski zapewniali, że w przyszłorocznych budżetach obu samorządów zapisane mają zostać po 2 mln złotych na przebudowę oddziału onkologicznego w pilskim szpitalu. Ta długo wyczekiwana inwestycja pozwoli objąć pacjenta rozpoczynającego leczenie onkologiczne w Pile kompleksową opieką według najwyższych, współczesnych standardów medycznych.