Pamiątki po wojsku w Pile w schronohangarach

Kilkanaście weekendów przygotowań terenu i obiektów oraz pracy przy sprzęcie, kilkadziesiąt godzin spędzonych nad książkami, przyniosło efekt. W hangarach na pilskim lotnisku otwarta została stała wystawa, przygotowana przez Pilskie Muzeum Wojskowe.

Wypowiadając słowa: „Wystawę uważam za otwartą, zapraszam”, symbolicznego otwarcia dokonał płk Zbigniew Węglarz, który przez 18 lat pracował w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile.
Ekspozycja zlokalizowana we wnętrzu dwóch schronohangarów, dokumentuje 100 lat Tradycji Polskiego Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego. Na planszach przedstawiono rozwój szkolnictwa wojskowego, przemysłu oraz proces motoryzacji Wojska Polskiego od Odzyskania Niepodległości w 1918 roku. W schronohangarze nr 3 eksponowana jest kolekcja samochodów ciężarowych z zabudową skrzyniową od FSC Lublin 51 do STARa 266, w schronohangarze nr 4, czołgi.

Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy zaprezentowaliśmy odnowione i ukompletowane czołgi, które kiedyś były wykorzystywane do szkolenia w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej oraz Centrum Szkolenia Czołgowo Samochodowym w Pile. Ich wartość historyczna jest dla nas bezcenna. Przybliżamy również, działającą w Pile od 1948 roku Oficerską Szkołę Samochodową, która przez ponad 50 lat wykształciła wielu specjalistów Służby Czołgowo – Samochodowej – mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Jedną z atrakcji otwarcia wystawy był jedyny zachowany w Polsce trenażer czołgowy MPG 69 zaprojektowany przez Pana płk Węglarza w 1969 roku, odbudowany przez zespół dr Leszka Gardyńskiego z Politechniki Lubelskiej.Podczas pokazów dynamicznych zaprezentowano trenażer MPG 69, ewakuację uszkodzonego czołgu przy użyciu wozu zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz załadunek czołgu na zestaw niskopodwoziowy. Pokaz przygotowali żołnierze z 52. Batalionu Remontowego w Czarnem oraz czołgiści z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania.

Pogoda dopisała; wystawę stałą pt. „Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo Samochodowej” odwiedziło kilkaset osób, w tym, co najbardziej cieszy, dużo dzieci – podsumowuje Przemysław Olszyński. – Serdecznie dziękujemy wszystkim odwiedzającym nasze muzeum w tak ważnym dla nas dniu – dodaje.