Paszyk: przywróćmy kompromis aborcyjny! Po pandemii zróbmy referendum

Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje powrót do kompromisu aborcyjnego. Partia złożyła projekt ustawy przywracającej stary kompromis, który dopuszczał możliwość przerwania ciąży z trzech przesłanek. Poinformował o tym poseł Krzysztof Paszyk, podczas konferencji prasowej. Po ustaniu pandemii Ludowcy proponują referendum w sprawie aborcji i ewentualną zmianę Konstytucji, zgodnie z wynikiem referendum

  • Trzeba uspokoić nastroje społeczne – powiedział Krzysztof Paszyk, poseł PSL do dziennikarzy. – To nie jest czas, aby się bawić emocjami. Trzeba coś zrobić, bo kryzys aborcyjny sam się nie skończy – dodał.

Poseł przypomniał, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, sterowanego – jak zaznaczył, przez partię rządzącą, doprowadziło do złamania kompromisu aborcyjnego i to w fatalnym czasie.

  • Można było się spodziewać, że wywoła to złość społeczną. Stąd nasze stanowisko. Uważamy, że trzeba natychmiast przywrócić spokój społeczny – powiedział.

Poseł wymienił postulaty Koalicji Polskiej – PSL. Po pierwsze – przyjęcie ustawy przywracającej kompromis aborcyjny, który dopuszcza możliwość przerwania ciąży w trzech przypadkach: trwałego uszkodzenia płodu, wykazanego w badaniach, zagrożenia życia bądź zdrowia matki i ciąży powstałej w wyniku gwałtu. Projekt takiej ustawy już został złożony u marszałek Sejmu. Pilski poseł ma nadzieję, że projekt procedowany będzie podczas najbliższych obrad parlamentu oraz, że zarówno opozycja, jak również niektórzy posłowie Zjednoczonej Prawicy, poprą go.

Kiedy pandemia wygaśnie, Koalicja Polska – PSL proponuje referendum krajowe, określające ramy prawne i kończące raz na zawsze dyskusję światopoglądową dzielącą Polaków.

W referendum powinny zostać postawione trzy pytania: 1. Czy jesteś za dotychczasowym kompromisem aborcyjnym? 2. Czy chcesz liberalizacji prawa aborcyjnego? 3. Czy chcesz zaostrzenia prawa aborcyjnego?
Zgodnie z wynikiem referendum, powinna zostać zmieniona Konstytucja – przedstawił postulaty swojego klubu poseł.


Podczas tej samej konferencji Krzysztof Paszyk zapowiedział wsparcie Koalicji Polskiej w przygotowaniu pozwów zbiorowych przedsiębiorców z zamkniętych branż i pomoc w ich walce o odszkodowania za bezprawny zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Jako jedni z pierwszych mówiliśmy głośno, że od początku pandemii należało wprowadzić stan nadzwyczajny. Wówczas można by zakazywać wykonywania działalności, ale jednocześnie płacić przedsiębiorcom odszkodowania. Na wiosnę jednak na horyzoncie były wybory prezydenckie, więc władzy było nie na rękę wprowadzanie stanu nadzwyczajnego, który przedłużyłby kadencję prezydenta – skomentował Krzysztof Paszyk. – Skutki tego ponoszą przedsiębiorcy do dziś. Dlatego chcemy im pomóc – dodał.

Gabriela Ciżmowska