Pierwszy koncert od roku! Jolanta Reszelska zagra w galerii BWA

Galeria BWA zaprasza na wyjątkowe wydarzenie: recital fortepianowy wybitnej, pilskiej pianistki Jolanty Reszelskiej. Wstęp wolny. Zaproszenia do odbioru w BWA od 1 czerwca.

Koncert będzie niezwykłym wydarzeniem – recital bardzo oczekiwany przez wielbicieli talentu artystki, ale też pierwszy koncert w BWA od ponad roku, kiedy to jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, w lutym 2020 r., Galeria gościła grupę Józefa Eliasza Eljazz Quartet.

Jolanta Reszelska, pianistka, która ze środowiskiem pilskim związana jest od 1976 roku i pełni funkcję kierownika sekcji fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych im F. Chopina w Pile, która jako pedagog wykształciła wielu laureatów międzynarodowych i krajowych konkursów pianistycznych,
zagra w Galerii BWA już we wtorek, 15 czerwca br. o godz. 19.00.

Koncert patronatem honorowym objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.

Jolanta Reszelska to jedna z najwybitniejszych postaci pilskiej kultury.

Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu (1976) w klasie prof. Ireny Wyrzykowskiej- Mondelskiej. W latach 1981/1982 przebywała na rocznym stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w Wiedniu w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w klasie prof. Hansa Grafa, a w 1983 roku uzyskała dyplom uczelni wiedeńskiej, również z wyróżnieniem.
Uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach Interpretacji w Warszawie u prof. Tatiany Nikołajewej i w Budapeszcie u prof. Kornela Zempleniego. Występowała jako solistka i kameralistka na wielu prestiżowych koncertach w kraju i Europie (w tym jako gość dwukrotnie na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku).
Na zaproszenie dyrygenta Adriana Sylveena Mackiewicza przebywała dwukrotnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie dała kilka koncertów z Connecticut Virtuosi Chamber Orchestra i kilka recitali w różnych miastach stanu Connecticut, które zostały bardzo przychylnie ocenione przez prasę.
Prowadziła również klasę fortepianu na Summer Music Festival w Connecticut.

W 2012 roku wystąpiła jako solistka w koncercie a-moll E. Griega z Polską Orkiestrą Lekarzy pod dyr. D. Martenki w Aula Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dokonała prawykonań kompozycji A. Koszewskiego, A. Weiss i Z. Guzowskiego, między innymi w 1991 roku koncertu fortepianowego Zbigniewa Guzowskiego w Schwerinie (Niemcy). Nagrywała dla radia.

Jako pedagog wykształciła wielu laureatów międzynarodowych i krajowych konkursów pianistycznych. Jest nauczycielem dyplomowanym I i II stopnia specjalizacji zawodowej, ekspertem i konsultantem z ramienia CEA.

Od roku 1976 do chwili obecnej jest kierownikiem sekcji fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Pile, a w latach 2003 do 2011 również w Zespole Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych w Koszalinie.

Była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność artystyczną i edukacyjną. Otrzymała m.in. nagrody indywidualne I i II stopnia CEA: Medal Staszica „Być Narodowi Użytecznym” (2010), Odznaki Honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” (2010) oraz „Za zasługi w rozwoju Piły” (1984). Odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi (2015, 2017). Ponadto została wyróżniona Odznaką Zarządu Powiatu Pilskiego „Lider Sukcesu 2019”, Nagrodą Starosty Pilskiego 2019, a także „Syriuszem 2019” za Osobowość Roku. Jest wpisana do Księgi Honorowych Obywateli Piły (2011).

Figuruje w „Słowniku Pianistów Polskich” Stanisława Dybowskiego.

Od wielu lat współpracuje z BWAiUP w Pile, gdzie występowała wielokrotnie z recitalem z okazji wystaw plastycznych, jubileuszy, Salonów Pilskich, przybliżając publiczności związki muzyki ze sztuką.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, jednak – ze względu na pandemiczne ograniczenia, a także ogromne zainteresowanie recitalem – obowiązują zaproszenia.

Te można nabyć w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile (odbiór osobisty), od wtorku 1 czerwca począwszy, w godzinach 10.00-15.00 – do wyczerpania. Ilość miejsc ograniczona.
O dostępności zaproszeń BWA będzie informować na bieżąco na swoim profilu na Facebooku.

Uwaga! Obowiązują stroje wieczorowe!