Piła Festival & Academy jednak na żywo!

Lada moment wystartuje sprzedaż biletów na wyczekiwane w Pile i w Polsce wydarzenie: Piła Festival & Academy. Do Piły zjadą topowi polscy artyści młodego pokolenia, a koncertów wybitnych wirtuozów posłuchać będzie można na żywo!

W czasach, kiedy większość imprez w Polsce jest odwołana, tygodniowy festiwal, podczas którego wysłuchać będzie można aż sześciu koncertów to prawdziwa gratka nie tylko dla melomanów. Festiwal zacznie się w sobotę,15 sierpnia.

Podczas koncertu inauguracyjnego (16.08.) wysłuchamy m.in. Sonaty g-moll na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina, w wykonaniu dyrektora artystycznego festiwalu, wybitnego wiolonczelisty Marcina Zdunika oraz wielkiego szopenisty, zwycięzcy prestiżowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie – Szymona Nehringa.

Poza tym w Pile nie zabraknie innych, wielkich gwiazd! Na scenie Sali Miejskiej zagra również skrzypek Janusz Wawrowski, wybitny artysta młodego pokolenia, który gra na jednych polskich skrzypcach pochodzących z pracowni lutniczej Antonio Stradivariego. Wystąpi też znakomita altowiolistka Katarzyna Budnik. Profesorowie i studenci grać będą w różnych konfiguracjach, a prawdziwym wydarzeniem będzie wielki koncert poświęcony zmarłemu w marcu Krzysztofowi Pendereckiemu, podczas którego wykonana zostanie rzadko grywana kompozycja mistrza: Sekstet na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian.

Jak co roku będą też gwiazdy jazzu. W Ogrodzie Staszica wystąpi wyjątkowy duet: wszechstronny pianista Paweł Tomaszewski i zjawiskowy wokalista jazzowy Wojciech Myrczek.

– Przyznają państwo, że propozycja godna jest uwagi, zważywszy, że z konieczności założenia festiwalu są bardziej kameralne – mówi Andrzej Czaja, Dyrektor Piła Festival & Academy. – Było trudno. Nasz upór jednak oraz determinacja dyrektora artystycznego Marcina Zdunika doprowadziły do tego, że dziś pilski festiwal jest jedną z nielicznych imprez, jakie odbywają się na żywo w Polsce – dodaje.

W części „Academy” udział wezmą zakwalifikowani przez profesora Marcina Zdunika studenci, w tym roku wyjątkowo tylko z Polski.

Koncerty studentów oraz koncert w Ogrodzie Staszica nie są biletowane. Bilety na dwa koncerty specjalne kupić można w kasie Regionalnego Centrum Kultury lub poprzez aplikacje online, dostępną na stronie internetowej RCK.

Więcej szczegółów na temat festiwalu w kolejnym wydaniu Głosu Pilskiego, 10 sierpnia.

Gabriela Ciżmowska