Piła kryminalną stolicą Polski. Trwa X Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła”
Raz do roku Piła staje się kryminalną stolicą Polski. I ten czas właśnie nadszedł. Wczoraj, w środę ruszył X Festiwal Kryminału “Kryminalna Piła”. Potrwa do 2 kwietnia.
Organizatorami festiwalu jak co roku są Regionalne Centrum Kultury i Szkoła Policji w Pile. W programie: spotkania autorskie, pokazy filmowe i konkurs na Najlepszą Polską Miejską Powieść Kryminalną roku 2021. Nie zabraknie też propozycji dla najmłodszych: w piątek zaplanowano dla nich grę detektywistyczną „Powieściowy skarb”, która odbędzie się w trakcie spotkania z Zofią Staniszewską, autorką cyklu książek dla najmłodszych – „Ignacy i Mela na tropie złodzieja”.
Wszystkie spotkania (poza grą dla dzieci) odbędą się w sali kameralnej lub sali widowiskowej RCK na pl. Staszica 1.

Nominacje do Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2021:
1. Ćwirlej Ryszard „Mordercza rozgrywka” (Wydawnictwo Muza)
Luty 1986 roku. Młoda studentka wysiada z pociągu na stacji Poznań Garbary. Ma dojść do oddalonego o kilometr akademika, ale nigdy tam nie dociera. Znika bez śladu.
Czerwiec 1987 roku. W Poznaniu rozpoczynają się Międzynarodowe Targi. Do miasta przyjeżdżają goście z całego świata. W hotelu Polonez podczas dancingu na oczach bawiących się ludzi zostaje zastrzelona kobieta. Nikt nie widział sprawcy, ale na szczęście na sali zupełnie przypadkowo był porucznik Teofil Olkiewicz. Niezwłocznie rozpoczyna śledztwo i niemal natychmiast znajduje podejrzanego.
W tym samym czasie Ryszard Grubiński, boss poznańskiego cinkciarskiego światka, zasiada do pokera z kilkoma bogatymi znajomymi. Gdy dochodzi do ostatecznej rozgrywki, a na stole piętrzy się już sterta banknotów, do pokoju wpadają zamaskowani uzbrojeni bandyci i rabują pieniądze. Nie wiedzą jeszcze, z kim zadarli. Nie wiedzą, że Gruby Rychu zawsze wyrównuje rachunki. W wyjaśnieniu sprawy pomogą mu miejscowi przestępcy, a także stary kolega z podwórka – kapitan milicji Mirosław Brodziak.
To on przejmie nadzór nad śledztwem, które rozpoczął w hotelu Polonez Teoś Olkiewicz. Wkrótce okaże się, że w każdej z tych spraw pojawiają się nici wzajemnych powiązań, a pajęczą sieć tajnych działań i intryg splata w całość Służba Bezpieczeństwa. Czy poznańskim milicjantom uda się ją rozplątać? Dokąd zaprowadzi prywatne śledztwo Rycha Grubińskiego? Co się stało z zaginioną studentką? By znaleźć odpowiedzi na te pytania, trzeba wziąć udział w morderczej rozgrywce…
2. Małecki Robert „Najsłabsze ogniwo” (Wydawnictwo Czwarta Strona).
Zło czai się w każdym z nas. Dlatego wszyscy jesteśmy podejrzani.
Spokojna podtoruńska wieś i kapryśne lato 2019 roku. Znany pisarz powieści obyczajowych, Piotr Warot, przeżywa najpotworniejsze wakacje swojego życia. W tajemniczych okolicznościach znika jego brat z dziewczyną. Policjanci podejrzewają, że Aleks i Alina wyskoczyli na krótki romantyczny urlop i odcięli się od świata. Jednak kiedy oboje milczą zbyt długo, Piotr nie ma wątpliwości, że stało się coś złego.
Tylko co stało się z Aleksem i Aliną oraz kto stoi za ich zaginięciem? I dlaczego – w tym samym czasie – nastoletni syn sąsiadów ucieka z domu? Czy to możliwe, że coś łączy obie te sprawy?
Aby poznać prawdę, Warot będzie musiał wyplątać się z pajęczyny pełnej kłamstw, którą tkają także jego najbliżsi. A w solidnym i trwałym łańcuchu tajemnic trudno trafić na jedno, najsłabsze ogniwo…
Ekscytujący thriller o sile rodzinnych więzów i o złu przekraczającym niepostrzeżenie próg każdego domu.
3. Rozenberg Anna „Punkty zapalne” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
Policja w Woking rozpoczyna poszukiwania kilkuletniej Izy Wolańskiej, córki polskiej imigrantki. Pogrążona w rozpaczy matka dziewczynki nie potrafi w żaden sposób pomóc funkcjonariuszom, natomiast brak jakiegokolwiek tropu nie pozwala wytypować podejrzanych ani nawet wskazać motywu ich działania. Funkcjonariusze czują, że upływający czas nieubłaganie zmniejsza szansę na uratowanie dziecka.
W tym samym czasie Redfernowi przydzielone zostaje śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa przy Monument Road. W spływającym krwią pokoju odnaleziono ciała pięćdziesięcioletniego taksówkarza, Muztara Abbasiego, i jego żony. Początkowo policjant zakłada, że ma do czynienia ze zbrodnią na tle religijnym. Wkrótce znika jednak także syn ofiar i sprawa przyjmuje nieoczekiwany obrót…
Usiłując odnaleźć zaginioną dziewczynkę i wyjaśnić zagadkę mrożącego krew w żyłach morderstwa, Redfern nie może zapomnieć o własnych problemach – tajemniczy mężczyzna, który pozostaje nieuchwytny, zagraża już nie tylko jemu, ale też jego bliskim. Czy inspektorowi uda się zatrzymać nieznajomego, zanim ten posunie się o krok za daleko?
4. Stelar Marek „Głębia” (Wydawnictwo Filia)
Czasem dla dobra rodziny musisz przejść przez piekło. A czasem musisz ją tam zabrać ze sobą…
Nadkomisarz Tomasz Rędzia popełnił błąd, za który będzie musiał zapłacić. Jego bliskim grozi poważne niebezpieczeństwo. Rędzia wraz z prokurator Agnieszką Rybarczyk mają zamieść pod dywan sprawę zabójstwa pewnego człowieka. Ktoś chce, żeby sprawa pozostała nierozwiązana. Rędzia i Agnieszka są rozdarci między zawodowym poczuciem sprawiedliwości, a obawą o życie własne i bliskich. I nagle sprawy przybierają nieoczekiwany obrót, kiedy oboje trafiają na coś, co bezpośrednio wiąże się z przeszłością zabitego.
Komisarz z łowcy zmienia się w zwierzynę. Stawia wszystko na jedną kartę, musi dopaść mordercę za wszelką cenę.
5. Żarski Przemysław „Cierń” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
W styczniowy wieczór w pobliżu kapliczki i metalowego krzyża śledczy znajdują rozkopany dół, a w nim ludzkie kości. Kilka dni później na drugim końcu miasta samobójstwo popełnia młoda kobieta.
Robert Kreft wraca do pracy i mierzy się z dramatycznymi wydarzeniami ostatnich tygodni, kiedy to znalazł się o krok od rozwikłania tajemnicy samobójczej śmierci matki.
Dwadzieścia pięć lat wcześniej Anna Kreft odebrała sobie życie, skacząc z balkonu na oczach dziesięcioletniego syna. Kobieta spotkała na swojej drodze pewnego człowieka, który wbił cierń w tkankę ich ustabilizowanego życia, niszcząc spokój, zatruwając relacje i popychając Annę w ramiona obłędu.
Cierń to historia o tym, że wspomnienia potrafią uwierać jak tkwiąca w skórze zadra. To bolesna, jątrząca się opowieść o dążeniu do prawdy, która nie zawsze prowadzi do zagojenia blizn i ukojenia bólu.
Brawurowy finał cyklu z komisarzem Robertem Kreftem w roli głównej.
PROGRAM
Czwartek, 31 marca
11.00 – „Agentka”, projekcja filmu kryminalnego
18.00 – „Zaułek koszmarów”, projekcja filmu kryminalnego w ramach Wieczoru Dobrego Kina
18.00 – Ryszard Ćwirlej „Mordercza rozgrywka”, spotkanie autorskie z pisarzem kryminałów
19.00 – Robert Małecki „Od debiutu do mistrzostwa”, autorskie spotkanie z pisarzem kryminałów
Piątek, 1 kwietnia
10.00 – Zofia Staniszewska, spotkanie dla dzieci „Powieściowy skarb” – gra detektywistyczna (miejsce: szkoła podstawowa)
18.00 – Anna Rozenberg „Wszyscy umarli”, spotkanie z pisarką kryminałów, która od 11 lat mieszka w Wielkiej Brytanii
19.00 – Justyna Kopińska „Polska odwraca oczy”, spotkanie z dziennikarką piszącą artykuły i książki związane z prawem karnym, sądami i więziennictwem
Sobota, 2 kwietnia
15.00 – Iva Procházkowá „Zagraj mi na drogę”, spotkanie z czeską pisarką kryminałów i autorką scenariuszy, na podstawie których powstało wiele filmów i seriali telewizyjnych
16.00 – panel dyskusyjny „Pojedynek miast, czyli kryminał kocha miejską przestrzeń”, udział wezmą pisarze, których powieści nominowano do Nagrody Kryminalnej Piły za rok 2021
17.00 – ogłoszenie laureatów nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2021, wręczenie nagród i wyróżnień