Piła ma największą kolekcję fajansów w Polsce

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile zakupiło kolekcję fajansów wyprodukowanych w dwudziestoleciu międzywojennym w fabryce Stanisława Mańczaka w Chodzieży. Dotychczasowy zbiór Muzeum, liczący 500 pozycji inwentarzowych, został powiększony o kolejne 80 pozycji inwentarzowych, na które składają się 122 obiekty.

Przed zakupem kolekcja była w depozycie. Tym samym pilska kolekcja stała się największym i najważniejszym w Polsce muzealnym zbiorem tych wyrobów. Nowe nabytki pozyskano od Pani Katarzyny Jani, wnuczki Czesława Kukułki (1894-1940), przedwojennego dyrektora handlowego fabryki fajansów w Chodzieży.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego dyrektorem wytwórni był Stanisław Mańczak, złotnik i przemysłowiec poznański. Fabryka przeżywała rozkwit. Pracownię malarską w tym czasie prowadził Bolesław Polankiewicz, zdolny malarz i dekorator. Współpracowano z rzeźbiarzami, m. in.: Władysławem Marcinkowskim z Poznania, Wiktorią Jacyną z Warszawy oraz Sylwestrem Mańczakiem.

Nabyta „kolekcja Kukułki” zawiera fajanse dekoracyjne i użytkowe, przedmioty o charakterze artystycznym, naczynia stołowe i kuchenne, przykłady kameralnej rzeźby ceramicznej oraz figurki-zabawki dla dzieci. Do najcenniejszych należą: figurki „Faun”, „Chłopczyk ukąszony” i „Chłopczyk” do ikebany, wazon z pokrywą, talerz z postaciami Mazura, Wielkopolanina i Krakusa wykonany z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu, puzderko oraz serwis do kawy z monogramem wiązanym „CK” (sygnatura po Czesławie Kukułce).

Częścią kolekcji są również: ręcznie malowane talerze i talerzyki, w tym grupa talerzy z malaturami w stylistyce art deco, talerze z sygnowanymi malaturami pejzażowymi wykonanymi kobaltem, talerzyki-pamiątki, patera z podstawą utworzoną z trzech postaci kobiecych, plakietka-kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej, obiekty o dekoracjach wykonanych techniką majoliki oraz pokrytych szkliwami eksperymentalnymi.

Najciekawsze i najcenniejsze fajanse można zobaczyć na stałej wystawie w Muzeum Okręgowym w Pile, przy ul. Browarnej 7.