Piła ma swój hotelik dla pszczół. Wkrótce pierwsza miejska pasieka

Dzięki współpracy Fundacji Pszczoła i Urzędu Miasta Piły w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica powstał hotelik dla pszczół murarek i innych owadów funkcjonujących w Parku. Zamieszka w nim ponad tysiąc tych niezwykle pożytecznych owadów.

Uczestnicy spotkania wspomniany hotelik zbudowali z elementów dostarczonych przez członków Fundacji Pszczoła. Zaraz po zakończeniu konstruowania przestrzeni dla owadów, wsypano do niej ponad tysiąc kokonów z larwami murarki.

Po tej czynności przed hotelikiem założono pierwszą w Pile publiczną mini łąkę kwietną.

Podczas spotkania prezydent Piotr Głowski podziękował Fundacji Pszczoła z Bożeną Wola na czele, za inicjatywę i zebranie wszystkich w Parku.

Prezydent przypomniał również, że jeszcze w tym roku na terenie Piły pojawi się pierwsza pasieka miejska oraz poinformował, że trwają prace mające na celu założenie w przestrzeni publicznej pierwszych łąk kwietnych. Wszystkie te działania mają na celu odwrócenie zjawiska wymierania pszczół i owadów.

Pszczoła murarka jest niezwykle pożytecznym owadem. Od innych pszczół wyróżnia się większą łagodnością oraz dużą intensywnością zapylania roślin. Bardzo ważną cechą murarek jest ich całkowity brak agresywności i spokojny charakter. Wynika to z tego, iż murarka nie posiada nawyku obrony swojego gniazda.

źródło: UM Piła