Piła: nowe mieszkania komunalne przy Andersa

Gmina Piła, jako jedna z nielicznych w Polsce, inwestuje w mieszkalnictwo. Rusza właśnie budowa budynku mieszkalnego przeznaczonego na mieszkania komunalne oraz na realizację programu „Mieszkanie na start”. Budynek z 36. lokalami oddany zostanie do użytku w przyszłym roku. W planie jest również budowa drugiego budynku mieszkalnego w tej samej lokalizacji.

Piła jest jedną z nielicznych gmin, które w dzisiejszych czasach myślą o budownictwie komunalnych i inwestują w takie zadania – komentuje prezydent Piotr Głowski.

Bloki o których mowa, powstaną przy ulicy Andersa. Będzie to ostatni etap zabudowy byłego kompleksu pokoszarowego przy ulicy Bydgoskiej/Podchorążych. Wyglądem będą przypominały wcześniej oddane do użytku inwestycje w tym rejonie. W dwóch budynkach powstanie 69 nowych mieszkań.

– Zrealizowane one zostaną głównie z funduszy gminy Piła, z uzyskaniem dofinansowania bezzwrotnego z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości około 45 procent – tłumaczy Remigiusz Dekarli, prezes TBS w Pile.

Dla pierwszego budynku dofinansowanie wyniesie blisko 3,2 mln złotych, a łączny koszt inwestycji to ponad 7,6 mln złotych.

– Nasze mieszkania oddajemy wykończone „pod klucz”, a nie w stanie developerskim. Można się do nich od razu wprowadzać, bo podłogi wyłożone są płytkami lub wykładziną, a w łazienkach czy kuchniach zainstalowane są prysznice, wanny czy kuchenki. Tym bardziej cieszy, że oddając mieszkania w takim standardzie, udaje nam się zamknąć cenę metra kwadratowego nowego mieszkania kwotą: 4780 złotych – mówi prezes Remigiusz Dekarli.

Realizacja budowy bez konieczności zaciągania kredytu sprawia, że możemy później zaproponować niską stawkę czynszową – dodaje prezydent Piotr Głowski.

Podkreślić również warto, że teren wokół nowych budynków zawsze jest ładnie zagospodarowany. Pojawia się zieleń i mała architektura, chodniki i place zabaw dla dzieci.

Nowe mieszkania mają być przeznaczone dla osób, które nie spełniają kryteriów przydziału lokalu socjalnego, w ramach zamiany z budynków o złym stanie technicznym lub w kolizji z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a także jako „Mieszkania na Start” dedykowane młodym specjalistom, którzy zawodowo chcą związać się z Piłą. W latach 2011 – 2019 Gmin Piła i Pilskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddały do użytku aż 202 lokale mieszkalne. Teraz powstaje kolejne 69 mieszkań.

Całkowity koszt wszystkich inwestycji wynosi ponad 44 mln złotych, przy blisko 19 mln dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.