Piła z największym budżetem w historii
Było już 100 milionów złotych na inwestycje, teraz ma być 150 milionów. Pilski ratusz z historycznym budżetem na 2023 rok. Głosowali za nim radni PO i PiS, radni Porozumienia Samorządowego tradycyjnie już wstrzymali się od głosu.
Dokładnie 10 lat temu budżet Piły wynosił na starcie niewiele ponad 240 mln złotych, w tym ponad 28 mln złotych. Teraz w budżecie jest 410 mln złotych, w tym blisko 100 mln złotych na inwestycje. Ale to jeszcze nie wszystko, bo w nie ma w nim jeszcze ujętych blisko 60 mln złotych na budowę dróg i uzbrojenie przyszłej strefy przemysłowej wokół lotniska. To w sumie 150 mln złotych na inwestycje. Takich pieniędzy na rozwój miasta jeszcze nie było.
Tą największą inwestycją będzie wspomniana wcześniej budowa nowych dróg i uzbrojenie terenów inwestycyjnych w nowej strefie wokół lotniska. Chodzi o 120 hektarów, które w przyszłości będą połączone z S10, i którymi zainteresowany jest poważny inwestor z branży lotniczej. Miasto na przygotowanie terenu dostanie ponad 58 milionów złotych z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Na razie dostało promesę i dziewięć miesięcy na ogłoszenie przetargu w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Wśród większych inwestycji związanych ze strefą będzie budowa zachodniej obwodnicy Piły.
Sporo będzie się działo także na ulubionym ostatnio placu budowy pilan czyli na Plantach. Za 5 mln złotych powstanie tam pumptrack, który w połączeniu z sąsiednim skateparkiem będzie jednym z największych tego typu obiektów w kraju. Powstaną także kolejne boiska, w tym pełnowymiarowe boisko piłkarskie oraz parkingi. Ruszy także budowa boiska na Górnym.
Największą jednak inwestycją sportową będzie modernizacja stadionu na Bydgoskiej, na którą miasto zarezerwowało w przyszłym roku blisko 14 mln złotych. Pierwsze miliony na Bydgoską wyda jednak jeszcze w tym roku – właśnie zakończył się przetarg na pierwszy etap, który obejmuje wymianę odwodnienia, wymianę band i oświetlenia sygnalizacyjnego oraz uporządkowanie strefy neutralnej. Jedyną ofertę opiewającą na 4,3 mln złotych złożyła firma z Więcborka.
W oświacie najbardziej wyczekiwaną inwestycją będzie budowa hali sportowej wraz z zagospodarowaniem terenu przy Szkole Podstawowej nr 7 oraz przedszkola Nad Gwdą. Wartość tej pierwszej inwestycji to 13 mln złotych, tylko 3 mln złotych mniej będzie kosztowała budowa przedszkola. Rusza także modernizacja placów zabaw i dostosowanie ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Na drogach największym wyzwaniem będzie nowa sieć dróg na Motylewie, w tym przebudowa ulicy Jastrzębiej. Jedną z większych inwestycji będzie również przebudowa ulicy Krzywej – 6,2 mln złotych, 4 mln złotych będzie kosztował ciąg dalszy budowy ulicy Kazimierza Wielkiego, a 2 mln złotych miasto wyda na modernizację chodników. Będą też kolejne pieniądze na rozbudowę ścieżek rowerowych – konkretnie 2 mln złotych.
Zaplanowano także spore inwestycje w estetykę przestrzeni miejskiej.
– Będziemy kontynuować przywracanie świetności obiektom ważnym dla historii Piły. Jednocześnie będziemy czyścić miasto ze starych budynków, które nie mają żadnej wartości historycznej – mówi prezydent Piotr Głowski.
Dawną świetność ma odzyskać m.in. najstarszy pilski zabytek – Arsenał z połowy XIX w, oraz zabytkowa kamienica przy al. Niepodległości 12-14. Ta druga inwestycja będzie połączona z rewitalizacją „Parku Kieszonkowego”, w którym niegdyś stał pomnik Matwiejewa. Wartość obu tych inwestycji to 4,6 mln złotych. W przyszłym roku mają ruszyć także prace związane z rewitalizacją Placu Zwycięstwa.
Na 2023 rok miasto zaplanowało również modernizację pilskiego schroniska dla zwierząt za blisko 3 mln złotych, co jest związane z koniecznością dostosowania ich do nowych przepisów. Wymagania te dotyczą m.in. minimalnych wielkości i odpowiedniego wyposażenia pomieszczeń dla zwierząt, ich przeznaczenia oraz zapewnienia odpowiednio wyszkolonej obsługi, która zapewni właściwą opiekę utrzymywanym w schronisku zwierzętom.
W 2023 roku miasto planuje również uruchomić w „Okrąglaku” Pilski Instytut Integracji i Edukacji (3,6 mln złotych), a w sąsiedztwie bazy Lunares – Centrum Edukacji Lotniczej (2,2 mln złotych), w którym będzie można odbywać podróż na Marsa. 600 tys. złotych trafi z budżetu na zwiększenie bioróżnorodności w ciągach komunikacyjnych – będzie jeszcze więcej miododajnych kwiatów, krzewów i drzew, a przy okazji jeszcze bardziej kolorowo.
– Chcemy, żeby nie tylko ludzie, ale i pszczoły dobrze czuły się w naszym mieście – mówi prezydent Piotr Głowski.
Pieniądze na Pilski Instytut Integracji i Edukacji oraz na Centrum Edukacji Lotniczej będą finansowane z Funduszy Norweskich. Spora część inwestycji, w tym stadion czy przedszkole będzie realizowanych za pieniądze z Polskiego Ładu.
– Takich pieniędzy w budżecie nigdy nie było. Mimo to wolelibyśmy sami decydować jak nimi dysponować. Pieniądze z rządowych programów można porównać do tego, że Warszawa daje na samochód, ale ani grosza na paliwo. Z samą ideą samorządności niewiele ma to wspólnego – mówi prezydent Piotr Głowski.