Piła: Policja ma nowego funkcjonariusza

W Komendzie Powiatowej Policji w Pile pojawił się nowy funkcjonariusz, którego zadaniem będzie dbanie o bezpieczeństwo i porządek publiczny. Ogi, bo tak się wabi pies na policyjnej służbie, właśnie zakończył szkolenie i rozpoczął służbę w pilskiej jednostce. Jego przewodnikiem jest st. sierż. Kamil Weisfeld.

– Ogi jest czwartym psem służbowym, które aktualnie służą w szeregach pilskiej policji. Specjalizuje się w pełnieniu zadań patrolowych i tropiących. Oznacza to, że może być np. wykorzystywany podczas interwencji, aby zapewnić bezpieczeństwo, porządek publiczny oraz skutecznie zatrzymać uciekającego sprawcę. Drugą umiejętnością jest tropienie, szczególnie ważne podczas działań poszukiwawczych za osobami zaginionymi – wyjaśnia st. sierż. Wojciech Zeszot z KPP w Pile.

Czworonożny funkcjonariusz jest niespełna dwuletnim owczarkiem niemieckim. Wraz ze swoim przewodnikiem odbył już ponadczteromiesięczny specjalistyczny kurs w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Podczas szkolenia Ogi nauczył się m.in. skutecznie tropić ludzkie ślady oraz został wyszkolony do działania, jako środek przymusu bezpośredniego. Kilka dni temu, po pozytywnie zakończonym egzaminie, przyjechał do Komendy Powiatowej Policji w Pile, gdzie będzie służyć kolejne lata, pracując ze swoim przewodnikiem.

Obecnie, w Komendzie Powiatowej Policji w Pile funkcjonuje czterech przewodników, których psy specjalizują się w konkretnych działaniach. Ogi i Hero są w stanie wykonywać czynności patrolowe i tropiące, natomiast pozostałe dwa psy skutecznie pomagają w poszukiwaniu materiałów wybuchowych (Roka) oraz poszukiwaniu osób (Aria).