Piła wspiera Ukrainę. Na wschód pojadą dwa autobusy

– Wojna w Ukrainie trwa nadal. Giną ludzie, dziesiątki, setki osób zostaje rannych. Dlatego odpowiadając na prośbę o wsparcie środkami transportu, zadecydowaliśmy o przekazaniu dwóch autobusów, które kończą służbę w naszych miejskich barwach – poinformował we wtorek prezydent Piły Piotr Głowski.

Z prośbą o przekazanie autobusów na potrzeby walczących z rosyjską agresją żołnierzy ukraińskich, wystąpiła Fundacja HUMANOSH im. Sławy i Izka Wołosiańskich z Warszawy. Władze Piły i Miejski Zakład Komunikacji pozytywnie odpowiedziały na apel i zadecydowały, że na Ukrainę pojadą dwa autobusy marki Solaris Urbino 10.

– Autobusy były użytkowane do końca, są sprawne i mają opuszczaną rampę. To ważne, bo autobusami z Piły, dysponować będą ukraińskie służby medyczne, przenoszące ludzi na noszach. Pojazdy mają również pneumatyczne zawieszenie, co powinno ułatwić jazdę po nierównościach terenowych – mówi Tadeusz Majewski, prezes MZK w Pile.

– Autobusy zostaną przerobione na ambulanse, by w najbliższym czasie mogły głównie służyć wywożeniu rannych z terenów walk i ewakuacji ich na  tereny nie objęte wojną, lub do Polski, a następnie do innych państw Europy Zachodniej – poinformował prezydent Piły Piotr Głowski.

– Zajmujemy się transportem rannych z Ukrainy. Wspiera nas około 200 medyków z Polski i innych państw. Poszkodowani, konwojami złożonymi z około 30  ambulansów, są przewożeni na lotnisko pod Rzeszowem i w kierunku Przemyśla i dalej samolotami na leczenie i rehabilitację do szpitali w Polsce i za granicą – mówi przedstawicielka Fundacji HUMANOSH Lena Dąbek.

Umowę o darowiźnie podpisali przedstawiciele pilskiego MZK i Fundacji HUMANOSH. Jak poinformowała Lena Dąbek, autobusy zostaną przerobione w Polsce i jak najszybciej wysłane do strefy przyfrontowej w Ukrainie. Prezydentowi Piły wręczyła oprawioną pocztówkę, która stała się jednym z symboli oporu, jaki Ukraińcy stawiają rosyjskiemu najeźdźcy.

– Widokówka przedstawia wyspę Węży i żołnierza, który rosyjskiemu krążownikowi powiedział to, co wiemy, że powiedział – wyjaśnił dziennikarzom prezydent Piły.