Piła: Znalezione – też kradzione

16-letni mieszkaniec powiatu złotowskiego w jednym z pilskich sklepów znalazł kartę płatniczą. Co zrobił?

Pod koniec czerwca do Komendy Powiatowej Policji w Pile zgłosiła się kobieta, która poinformowała, że ktoś przywłaszczył sobie jej kartę płatniczą i dokonał kilkunastu transakcji. – Sprawą zajęli się kryminalni, którzy potwierdzili, że utracona karta w ciągu zaledwie jednego popołudnia używana była w 9 różnych sklepach. Łącznie dokonano 15 transakcji oraz dwóch usiłowań, w sumie na kwotę 300 zł – wyjaśnia Wojciech Zeszot z biura prasowego KPP w Pile.

Policjanci ustalili wizerunek sprawcy oraz jego dane osobowe. Okazał się nim 16-letni mieszkaniec powiatu złotowskiego, który w jednym z pilskich marketów zauważył leżącą na ziemi kartę płatniczą. Młody mężczyzna podniósł ją i schował do kieszeni. – Po wyjściu z marketu udał się do pobliskiego sklepu, aby sprawdzić czy karta jest aktywna. Jak się okazało karta nie została jeszcze zablokowana, a 16-latkowi bardzo spodobał się pomysł płacenia nią w sklepach. W ciągu jednego popołudnia zapłacił za swoje zakupy w 9 sklepach, czasami będąc w nich nawet dwukrotnie – dodaje oficer prasowy.

Po wyczerpaniu limitu płatności zbliżeniowych karta została zablokowana. Wtedy nieletni pozbył się jej, aby uniknąć konsekwencji. To jednak nie wystarczyło, ponieważ funkcjonariusze zespołu ds. prewencji kryminalnej, nieletnich i patologii zebrali materiał, który potwierdził, że 16-latek odpowiedzialny jest aż za 18 czynów.

Za przywłaszczenie karty płatniczej, dokonanie 15 transakcji oraz dwóch usiłowań 16-letni mieszkaniec powiatu złotowskiego odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.