Pilscy seniorzy już nie dają się nabrać oszustom!

Tylko w ciągu jednego dnia z ośmioma mieszkańcami Piły skontaktowali się oszuści, próbujący oszukać seniorów metodą „na wnuczka“ i „na policjanta”. Jednak ostrożni i rozsądni seniorzy nie uwierzyli w przedstawione historie i nie pozwolili pozbawić się oszczędności. Brawo!

W poniedziałek, 14 maja, do ośmiu seniorów, mieszkańców Piły, zadzwonili oszuści, którzy podając się za wnuczka, a następnie za policjanta, próbowali wyłudzić pieniądze. Fałszywi krewni i funkcjonariusze opowiadali historyjkę o wypadku drogowym, który rzekomo spowodowali krewni i prosili o gotówkę na pokrycie powstałych szkód. Na szczęście świadomi zagrożenia mieszkańcy Piły nie dali się oszukać, natychmiast rozłączając się.

Jak oświadczyli mieszkańcy Piły, w pewnym momencie rozmowy zorientowali się, że mają do czynienia prawdopodobnie z oszustami. Seniorzy poinformowali policjantów, że wcześniej już słyszeli o przypadkach oszustw. Część z nich słyszała w kościołach apele Komendanta Powiatowego Policji w Pile, informujące aby być wyjątkowo ostrożnym, aby zachować czujność oraz rozwagę, gdyż oszuści nie mają litości i dzwonią do starszych osób – informuje Żaneta Kowalska, rzeczniczka pilskiej komendy policji. – Te przypadki, gdzie potencjalne ofiary nie dały się oszukać, to efekt m. in. działalności profilaktycznej pilskiej Policji. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile prowadzą z seniorami różnego rodzaju akcje, spotkania na Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz warsztaty profilaktyczne, które ku naszemu zadowoleniu przynoszą zamierzony cel. Ale to także szeroko prowadzona kampania informacyjna – dodaje.

Jak rozpoznać oszusta
Oszuści, wykorzystując społeczne zaufanie do Policji, podają się za funkcjonariuszy Policji, CBŚ i w ten sposób wyłudzają pieniądze od osób starszych. Ostrzegamy: każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy TO OSZUST! Z tą informacją, na wszelkie możliwe sposoby, funkcjonariusze starają się dotrzeć do starszych osób.

Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać! – apeluje mł. insp. Sebastian Cichocki, Komendant Powiatowy Policji w Pile.

//Mich, źródło: KPP Piła//