Pilska biblioteka tworzy archiwum Solidarności

„Solidarność regionu pilskiego. Zapomniani bohaterowie, wspomnienia, pamiątki”. To najnowszy projekt Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile, która apeluje o podzielenie się domowymi archiwami.

Pracownicy biblioteki przeszli szkolenie z obsługi Otwartego Systemu Archiwizacji (OSA), który pozwoli wszystkie dokumenty, zdjęcia i pamiątki dotyczące Solidarności regionu pilskiego zdigitalizować, opisać i udostępnić w Cyfrowym Archiwum Społeczności Lokalnej Regionu Pilskiego.

-Zadbajmy wspólnie o naszą historię  – apeluje Joanna Wyrwa-Krzyżańska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile. – Jeśli w rodzinnym archiwum posiadasz ulotki, fotografie, plakaty, dokumenty itp. i chcesz je ocalić od zapomnienia, to przynieś je do siedziby naszej biblioteki przy ul. Staromiejskiej 14. Tutaj zostaną zeskanowane, sfotografowane, zdigitalizowane i opisane, a następnie udostępnione.

Osoby, które nie mogą dostarczyć pamiątek osobiście mogą umówić się telefonicznie – – tel. 67 351 79 03 wew. 33.

– Bibliotekarz umówi się z państwem u was w domu i wszystkie czynności wykona na miejscu – zapewnia biblioteka.

Projekt „Solidarność regionu pilskiego. Zapomniani bohaterowie, wspomnienia, pamiątki” został dofinansowany z programu grantowego „Patriotyzm Jutra” realizowanego od 2006 roku ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. Archiwum Ryszarda Janickiego