Pilski „Tygrysek” zagrał w filmie!

W sierpniu, na pilskim lotnisku Su-22M4, należący do zbiorów Pilskiego Muzeum Wojskowego, wziął udział w zdjęciach do serialu dokumentalnego realizowanego dla duńskiej telewizji publicznej DRTV.

Sześcioodcinkowy serial pod tytułem „Atombomberne over Danmark” (Bomby atomowe nad Danią) przybliża realia zimnej wojny oraz plany ataku wojsk Układu Warszawskiego na Europę zachodnią i Danię.

Stacjonujące w Pile samoloty były zdolne do przenoszenia bomb atomowych, a zaledwie 48 km od Piły w pobliżu miejscowości Brzeźnica Kolonia znajdował się super tajny magazyn – obiekt 3002, gdzie przechowywano broń jądrową. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, choć dziś może trudno w to uwierzyć, że gdyby doszło do wybuchu wojny, Polski by nie byłoby.

W rolę statystów na planie zdjęciowym wcielili się zaprzyjaźnieni rekonstruktorzy z GRH 13. Batalion, GRH Sojusz oraz GRH Braterstwo Broni 70.

Polecamy zwiastun serialu, gdzie można zobaczyć pilski samolot, a jak ktoś zna duński to polecamy całą serię, gdzie będzie więcej ujęć z pilskiego lotniska.