PKS Wałcz w likwidacji. Co z pasażerami z Trzcianki i Czarnkowa?

Najpoważniejszy przewoźnik w powiecie czarnkowsko-trzcianecki – PKS Wałcz, znika z rynku. We wtorek przewoźnik podjął decyzję o rozwiązaniu spółki i postawienie jej w stan likwidacji. To wyjątkowa zła wiadomość dla pasażerów.

Wałecki PKS jest kolejnym, który znika z rynku. Z pisma, które spółka rozesłała do samorządów wynika, że przyczyną decyzji o postawieniu przedsiębiorstwa w stan likwidacji były wysokie straty finansowe spowodowane pandemią oraz wzrostem cen oleju napędowego, prądu, gazu, oleju opałowego, miału węglowego i całej reszty, która składa się na koszty prowadzenia działalności. Rozłożonego na łopatki przewoźnika dobiła jeszcze inflacja.

Decyzję o rozwiązaniu spółki podjęło nadzwyczajne zgromadzenie wspólników. Nie znikają z rynku od razu. Autobusy będą kursować jeszcze do końca roku. Co potem? Wałecki PKS jest największym przewoźnikiem na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, gdzie dociera do kilkudziesięciu miejscowości. Obsługuje także szkolne kursy. Powiat czarnkowsko-trzcianecki będzie musiał rozmawiać z innymi przewoźnikami. Czy znajdzie się jednak chętny?

Już od dawna sytuacja PKS-ów nie jest do pozazdroszczenia. Jako jedyni zostali pozostawieni sami sobie: koleje regionalne mogą liczyć na stałe wsparcie z budżetu państwa. Z kolei komunikacja miejska jest dotowana przez samorządy. PKS-y musiały utrzymać się na rynku na zasadach rynkowych, co nie było łatwe przy spadającej liczbie pasażerów.

Nie musiało tak być: Unia pozwala na udzielenie przewoźnikom pomocy publicznej gdy chodzi o zapewnienie regionalnych przewozów pasażerskich. Z takiej pomocy korzystały w przeszłości choćby Przewozy Regionalne. W przypadku PKS-ów rząd obudził się dopiero dwa lata temu tworząc Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Tyle że dla wielu przewoźników autobusowych było już za późno: nie było już czego ratować. Dla tych, których można było jeszcze uratować, zielone światło zgasło wraz z pandemią. Wśród nich znalazł się właśnie wałecki PKS.

Fot. Archiwum PKS Wałcz