Płać podatki tam, gdzie mieszkasz!

Rozliczając podatek PIT zasilamy jednocześnie gminną kasę. Blisko 39 procent tego, co zapłacimy fiskusowi, należy do gminy. To jedno z głównych źródeł dochodu samorządów, które nie bez powodu przekonują mieszkańców by płacili tam, gdzie mieszkają. W Szydłowie wystartowała już czwarta edycja akcji „Jestem zameldowany – jestem fair”.

Deklaracji PIT nie trzeba rozliczać w urzędzie skarbowym zgodnym z miejscem zameldowania, lecz według miejsca zamieszkania na dzień 31 grudnia danego roku podatkowego. To ta jedna z najważniejszych rzeczy którą warto wiedzieć o podatku PIT. Podobnie jak ta, że fiskus dzieli się naszymi podatkami z gminami – ich udział we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych to 38,23 proc. Tylko w Pile do miejskiej kasy ma trafić z tego tytułu ponad 78 mln złotych. To jedna z większych pozycji po stronie dochodów. Podobnie jest w innych gminach.

Nic więc dziwnego, że gminy zachęcają swoich mieszkańców, także tych niezameldowanych, by płacili podatki tam, gdzie mieszkają. Im więcej z nich to zrobi, tym więcej będzie pieniędzy choćby na inwestycje. W gminie Szydłowo wystartowała już czwarta edycja akcji „Jestem zameldowany – jestem fair” adresowana do mieszkańców gminy. Być fair to znaczy płacić podatki, tam gdzie się mieszka czyli w tym przypadku w gminie Szydłowo. Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w akcji? Wystarczy zgłosić miejscowość z gminy Szydłowo w formularzu PIT-37 jako swoje miejsce zamieszkania i wypełnić krótki formularz na stronie pit.szydlowo.pl., który będzie aktywny do 30 kwietnia. Do wygrania są hulajnoga elektryczna, rower crossowy oraz rower miejski.

Bycie fair rozumiem jako lokalny patriotyzm. Co ważne – mowa o podatkach, które tak czy inaczej odprowadzamy. Nie są to żadne dodatkowe obciążenia. Tu liczy się tylko to, aby trafiały do gminy Szydłowo, a nie do gmin ościennych. Jako mieszkańcy tracimy ponad 3 miliony złotych, które mogłyby być przeznaczone na inwestycje w naszych miejscowościach. Te środki wystarczyłyby np. na 3 kilometry dróg, 2 kilometry chodnika, place zabaw dla dzieci, siłowni zewnętrznej i zakup 10 dodatkowych lamp ulicznych – mówi pomysłodawca akcji radny Paweł Kądziela, przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki.