Platforma ruszyła ze zbiórką podpisów w sprawie in vitro

Platforma Obywatelska ruszyła ze zbiórką podpisów pod inicjatywą obywatelską w sprawie in vitro. W Wielkopolsce zbiórkę zainaugurowała m.in. posłanka Maria Małgorzata Janyska.

W Polsce rodzi się najmniej dzieci od czasów II wojny światowej. Nie pomogło ani 500+, ani „Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce”, który miał być alternatywą dla finansowanego wcześniej przez państwo programu in vitro. Do tej pory program kosztował 41 mln złotych, wzięło w nim udział 10 tys. par i urodziło się 413 dzieci. Dla porównania: z trwającego zaledwie trzy lata programu refundacji in vitro, który kosztował 244 mln złotych, urodziło się 22 tysiące dzieci. Dla ponad 1,5 mln par, które borykają się z problemem niepłodności, in vitro to często jedyna szansa na rodzicielstwo. Nie wszystkie pary jednak stać na to, by z własnej kieszeni pokryć koszty procedury in vitro – jej koszt to średnio ok 10 tys. – 12 tys. zł, a zdarza się, że trzeba ją powtórzyć.

Platforma proponuje, by rokrocznie z budżetu państwa przeznaczać 500 mln złotych na finansowanie zabiegów in vitro. Właśnie ruszyła zbiórka podpisów pod inicjatywą obywatelską w tej sprawie. Dlaczego inicjatywa, a nie projekt obywatelski? Politycy PO przekonują, że dzięki zbiórce podpisów projekt zyska większe społeczne poparciem, i trudniej będzie go odrzucić. Potrzebnych jest 100 tysięcy podpisów.

Fot. FB Maria Małgorzata Janyska