Po kontroli pilski escape room „chwilowo wstrzymał działanie”

Po tragicznym zdarzeniu w escape roomie w Koszalinie, w którym zginęło pięć nastolatek, straż pożarna wszczęła kontrole w całej Polsce. Skontrolowano również jedyny działający w Pile escape room. Kontrola wykazała „drobne” nieprawidłowości. W związku z czym właściciel pilskiej firmy zdecydował się na chwilowe wstrzymanie działalności escape roomu, do czasu wyeliminowania nieprawidłowości.

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie poinformowała, że przyczyną śmierci pięciu 15-latek, które zginęły w koszalińskim escape roomie, czyli tzw. pokoju zagadek, było zatrucie tlenkiem węgla. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną pojawienia się ognia w budynku było rozszczelnienie się butli gazowej, służącej do ogrzewania pomieszczeń. W związku z koszalińską tragedią podjęto decyzję o przeprowadzeniu masowych kontroli escape roomów w całej Polsce. Wyniki kontroli wykazują wiele uchybień w wymogach bezpieczeństwa.

W samej Wielkopolsce strażacy skontrolowali 29 escape roomów. Aż W 21. stwierdzono nieprawidłowości. W dwóch z nich (w Koninie i Krotoszynie) uchybienia były na tyle poważne, że strażacy zdecydowali o zamknięciu obiektów. W sumie w 29. skontrolowanych escape roomach strażacy wykryli aż 140 nieprawidłowości, a ponad 70 dotyczyło dróg ewakuacyjnych.

Kontrolą objęty został również jedyny działający w Pile „pokój zagadek”, mieszczący się w bloku przy ul. Bydgoskiej.

Jak informuje rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Sławomir Brandt, strażacy w Pile stwierdzili 4 nieprawidłowości. Nie były one poważne, jednak do czasu ich wyeliminowania właściciel obiektu sam postanowił zawiesić działalność.

O kontroli i jej wynikach właściciel pilskiego escape roomu poinformował na profilu na Facebooku.

„Kochani, jak już pewnie część z was wie, w dniu dzisiejszym zakończyła się kontrola PSP w LOCKED. W żadnym wypadku lokal nie został zamknięty po kontroli, jednakże aby nie było żadnych wątpliwości, postanowiliśmy chwilowo wstrzymać działanie lokalu, aby usunąć 4 niewielkie nieprawidłowości wskazane w protokole – np. drzwi wyjściowe z pokoju za niskie o 4 cm.

Escape room, czyli tzw. „pokój zagadek” czy „pokój ucieczki” to zabawa / forma rozrywki, w której grupa osób w ograniczonym czasie rozwiązuje różne zagadki, ażeby znaleźć klucz do wyjścia. Uczestnicy zabawy są dobrowolnie zamykani w pomieszczeniu, z którego muszą się wydostać, dzięki rozwiązaniu zagadek logicznych. Jest to gra dla wielu osób, gdyż niektóre zadania wymagają pracy zespołowej. Zazwyczaj czas na rozwiązanie zadań i wyjście z pokoju wynosi od 45 do 90 minut W Polsce znajduje się ponad 1000 pokojów zagadek, niektóre z nich ulokowane zostały w muzeach lub teatrach.