Podsumowanie roku: pilscy strażacy drudzy w Wielkopolsce!

Podczas dorocznej odprawy która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Pile, pilscy strażacy podsumowali rok 2017. Komenda Powiatowa PSP w Pile w rankingu komend w całej Wielkopolsce znalazła się na drugim miejscu!

Skrupulatna ocena pracy strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej znalazła odzwierciedlenie w ponad 100-stronicowym sprawozdaniu, w którym ujęto szczegółowe dane na temat ich pracy. Przedstawił je bryg. Rafał Mrowiński, Komendant Powiatowy PSP w Pile.

Cieszy nas przede wszystkim spadek interwencji o blisko 15 procent. To bowiem oznacza, że nasze działania przeciwpożarowe i liczne akcje wśród mieszkańców przynoszą efekty. Wprawdzie nadal ludzka nieostrożność jest podstawową przyczyna zdarzeń, to jednak spadek ich liczby jest znaczący – podkreślił komendant.

W powiecie piskim w 2017 roku strażacy wyjeżdżali do ponad 1700 zdarzeń, nie tylko pożarów, ale również wypadków drogowych, czy interwencji związanych z usuwaniem skutków wichur i burz. A to oznacza, że strażacy wyjeżdżali do akcji średni co 5 godzin. Warto podkreślić, że w połowie przypadków byli wspierani przez druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych, których przedstawiciele również uczestniczyli w odprawie.

Wasza pomoc jest nieoceniona. Dzięki wam średni czas dojazdu na miejsce zdarzenia, w którym były osoby poszkodowane, skrócił się już do 6 minut i 49 sekund. To dobry wynik. Często to wy byliście pierwsi na miejscu i podczas wspólnych akcji działaliście niezwykle profesjonalnie – podkreślił komendant Mrowiński.

W odprawie uczestniczył Naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzoru br bryg. Robert Klonowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, który również nie krył słów uznania dla naszych strażaków.

– Komenda Powiatowa PSP w Pile w rankingu komend w całej Wielkopolsce znalazła się na drugim miejscu – oznajmił. – Działacie na bardzo wysokim poziomie, wasz profesjonalizm zawsze stawiany jest jako przykład dla innych jednostek – gratulował.

Poziom pracy strażaków zależy jednak od sprzętu jakim dysponują, szkoleń i wyposażenia technicznego: łączność, transport. O tym z kolei mówił pilski poseł Grzegorz Piechowiak.

Środki jakie przeznaczamy na służby mundurowe rosną. Tegoroczny budżet zakłada nakłady w wysokości ponad 9 mld złotych – zapowiedział.

Strażakom pogratulował również, Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

To stustronicowe sprawozdanie, to tylko mała pigułka tego, co robicie. Nieważne jaki kask nosicie, czerwony, czy biały. Wszyscy jesteście fantastyczni, zarówno strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Pile, jak i druhowie z ochotniczych jednostek, a wasza współpraca jest modelowa – powiedział starosta.

/źródło: Starostwo Powiatowe w Pile/